İç Anadolu Bölgesinin İklimi ve Bitki Örtüsü

Bu sayfamızda İç Anadolu Bölgesinin iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi vererek İç Anadolu’da bitki örtüsü nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İç Anadolu bölgesinde görülen iklim türü karasal iklimdir. Bölgenin çevresinde bulunan dağların konumu ve uzanışı denizerlik etkisinin iç bölgelere girmesini engellendiğinden bu bölgede karasal iklim etkisini göstermektedir. Karasal iklimde yaz mevsimi sıcak ve kurak; kış mevsimi ise çok soğuk ve kar yağışlıdır. İç Anadolu Bölgesinin en soğuk olan bölümü Yukarı Kızılırmak bölümüdür. Bu bölümde kışlar çok soğuk geçmektedir. Özellikle Sivas ilinde kış mevsimindeki sıcaklıkların -34 dereceye kadar düştüğü ölçülmüştür. Bu bölgede Konya hem bölgede hem de Türkiye’de en az yağış alan yer olarak bilinmektedir. Bu bölgede yerleşim alanları ve kentler genellikle dağların yamaçlarına ve su kaynaklarının olduğu yerlere kurulmuştur.

İç Anadolu Bölgesi’nin bitki örtüsü step yani bir diğer adı ile bozkırdır. Bozkır bitki örtüsünden önce bölgede ormanlık alanların geniş yer kapladığı bilinmektedir. Bölgedeki alçak dağlarda meşe, yüksek dağlarda ise çam topluluklarına rastlamak mümkündür.

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.