Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

İbrahim En Nehai Kimdir

ebuhureyre_1.1İbrahim En Nehai’nin tam adı; İbrahim Bin Yezid Bin Esved Bin Amr Bin Rebia Bin Harise Bin Sa’d Bin Malik Bin en Nehai’dir. 668 senesinde Küfe’de dünyaya gelen İbrahim en Nehai 715 senesinde Küfe’de hayatını kaybetmiştir.

İbrahim en Nehai, Tabiun döneminin hadis ve fıkıh bilgini olmak ile birlikte aynı zamanda Ebu Hanife döneminde esasları belirleyen ve onun öğrencilerinin sistemli hale getirdiği “içtihatta akılcılığı” temel alan ve “rey ehli” olarak da bilinen Irak Ekolü’nün kurusu olma özelliğini taşımaktadır.

Yemen’deki Neha kabilesine ait olduğundan dolayı “Nehai” künyesi ile tanınmaktadır. İbrahim en Nehai, fıkıh bilgisini Ali, Abdullah bin Mesud ve Ömer’den öğrenmiştir. Ayrıca İbrahim en Nehai, Hanefi mezhebinin kurucusu olan Ebu Hanife’nin hocası Hammad bin Süleyman’ın öğrencilerinden birisidir.

Küfe şehrinde fıkıh konusunda büyük üstadlardan biri olan İbrahim en Nehai, hadisleri rivayet etmekten çok bu hadislerin Kur’ana ters olup olmadığı çözümlemiştir ve bu yöntemlerde akılcılığa büyük önem vermiştir. Ayrıca İbrahim en Nehai, direk belli etmese de verdiği fetvalar ile Emevi otoritesine karşı çıkmıştır.

İbrahim En Nehai Kimdir Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz