Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

İbni Haldun Hayatı Kısaca

Aşağıda İbni Haldun hayatı kısaca olarak ele alacağız.

İbni Haldun 1332 yılında Tunus’ta dünyaya gelmiştir. Endülüs Devleti’nin himayesinde olan topraklar ilmi ve bilimsel çalışmalar yapmıştır. Yaşadığı dönemde sosyal bilimlerin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Sosyal bilimler alanında birçok bilim dalında çalışmalar yapmıştır.

İslam ilimleri, Felsefe, Mantık, Matematik, İstatistik alanında yaptığı çalışmalar dünya çapında akis bulmuştur. İbn Haldun bu bakımdan Sosyoloji alanının kurucusu olarak bilinmektedir. Endülüs coğrafyasında birçok şehirde insanların hayatını incelemiş, çeşitli sosyal deneyler yaparak bilimsel araştırmalarını eserlerinde kaynak olarak kullanmıştır.

İbni Haldun yaptığı çalışmaların yanı sıra Kitabı İber isimli bir eser telif etmiştir. Bu eser ibretler kitabı olarak İbni Haldun’un yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği araştırmalar ile doludur. Bu eserin giriş ciltleri iki cilt olarak Mukaddime adındadır. Mukaddime en çok bilinen eserlerden biridir. Bütün evlerde bulunan bir eser olarak Sosyoloji alanında yazılan başucu eserlerinden biridir.

Ömrünün büyük bir bölümünü idari ve siyasi makamlarda geçirmiştir. Çok önemli bilimsel çalışmalar yapmasında bunun etkisi çok büyüktür. 1406 yılında vefat etmiştir. Vefatına yakın yııllarda bir kasabaya çekilerek eser telif etmekle meşgul olmuştur. İber isimli kitabını da bu dönemde yazmıştır. Dünya tarihi alanın yazılan en önemli kitaplardan biridir. Eserin giriş kitapları Mukaddime olarak meşhur olmuştur. Ümran ilmi, sosyoloji olarak bilinmektedir.

İbni Haldun Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. güzide dedi ki:

    İbni Haldun; modern historiyografinin, sosyolojinin ve iktisatın öncülerinden kabul edilen 14. yüzyıl düşünürü, devlet adamı ve tarihçisi olan isimdir. En önemli eseri Mukaddime’dir.

Yorum Yaz