Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022

İbadet Türleri Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda ibadet türleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İbadet, Allah’a kulluk yapmaktır. Allah’ın kullarına emrettiği her şey ibadet kastıyla yapılır. Fakat bazı ibadetler hususen vakit, düzen, kural içerisinde özellikle ifa edilir. Allah’ın emrettiği ve Peygamber (a.s.)’ın ilk uyguladığı ve ashabına emrettiği bireysel ve toplumsal ibadetler bulunmaktadır.

 

İbadetler üç kısımda incelenir:

Bedeni ibadetler: Bizzat bedenle yapılan ibadetlerdir. Namaz, oruç gibi ibadetler bedenle yapılır. Namaz bizzat kişinin yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Oruç da bu şekildedir. Fakat oruçta sağlık sorunu varsa, uzman doktor kararıyla oruç tutması sakıncalı görülen kişi tutmadığı günler adedince fidye verir. Fidye bir günlük yemek iaşesidir.

Mali ibadetler: Zekat, kurban ibadeti, tasadduk gibi hayırlı ameller mali ibadetlerdir. Ekonomik boyutu olan her ibadet malidir.

Hem bedeni hem mali ibadetler: Hem kişinin bedeniyle hem de ekonomik gücüyle yaptığı ibadetlerdir. Hac ibadeti bu tür bir ibadettir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. senem dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, ibadet çeşitleri kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

Yorum Yaz