Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

İbadet Çeşitleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda ibadet çeşitleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kulluk, Allah’a karşı olan vazifelerin yerine getirilmesidir. Bu da ibadetlerle sağlanır. İbadet, Allah’a kul olma durumudur. İbadetler genel itibariyle farzdır. Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerde Allah’ın açıkça emrettiği şartlardır. Sünnete göre şekli ve ölçüsü belirlenir.

Genel olarak üç şekilde ibadet edilir. Bedenle yapılan ibadetler, malla yapılan ibadetler ve hem beden hem malla yapılan ibadetler olmak üzere çeşitleri bulunur. İbadet, abd kökünden gelir, kul olmak demektir. İnsanlar, Allah’a karşı kulluk görevlerini ibadetlerle sağlarlar.

İbadet Çeşitleri

*Bedeni İbadetler

*Mali İbadetler

*Hem Bedeni Hem Mali İbadetler

Bedeni İbadetler

Bedenle yapılan ibadetlerdir. Bu ibadetlerde başkasına vekalet verilerek ibadet yerine getirilemez. Bu nedenle kişinin bizzat yaptığı ibadetlerdir. Namaz kılmak ve oruç tutmak bedenle yapılan farz ibadetlerdir. Buna cihat ve zikir çekmek de dahil edilebilir. Fakat sağlık sorunları nedeniyle oruç tutamayan bir insan fidye vererek (bir günlük yemek parası) oruçtan muaf sayılabilir. Bunun için doktor tavsiyesine uymak gerekir.

Mali İbadetler

Mali ibadetler, parayla, malla ve mülkle yapılan ibadetlerdir. Zekat vermek, sadaka vermek, kurban kesmek gibi ibadetler mali ibadetlerdir. Bu ibadetler vekalet verilerek yaptırılabilir. Bir kişi zekatını dağıtması için bir başka kişiyi vekil tayin edebilir. Kurban kesme ibadetinde de kesen kişiye her hissedar vekalet verir.

Hem Bedeni Hem Mali İbadetler

Hem parayla hem de bedenle yapılan ibadetlerdir. Hacca gitmek bu tür ibadettir. Maddi gücü yeten ve sağlık durumu iyi olan herkes için hac farzdır.

İbadet Çeşitleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. diyar dedi ki:

  teşekkür ederim işime çok yaradı

 2. diyar dedi ki:

  teşekkür ederim işime yaradı

 3. azra dedi ki:

  kısaca ibadet allah için bir görevdir.

  1. gizemli dedi ki:

   çokteşekkür ederim

 4. rümeysa dedi ki:

  bu benim ve kardeşimin işine çok yaradı. kuran ödevimi de yerine getirmiş oldum

 5. rümeysa dedi ki:

  bu benim ve kardeşimin işine çok yaradı kuran ödevimi de yerine getirmiş oldum

Yorum Yaz