Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Haziran 2021

Hz. Ömer (r.a.) Ve Hz. Hamza (r.a.) Nasıl Müslüman Olmuşlardır?

Bu yazımızda Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Hamza (r.a.) nasıl Müslüman olmuşlardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslamiyet’in gelmesiyle Arap yarımadasında önemli ölçüde cahiliye karşı bir tavır takınılmaya başlanmıştır. İnsanlar doğruyu ve yanlışı sorgulamaya başlayıp sosyal haklar elde etme arzusuyla ve Allah’a tam iman etmek kastıyla İslam’ı seçmeye başlamıştır. Bu durumdan rahatsız olan müşrikler, Peygamber (a.s.)’a zulmetmeye başlamışlardır.

Hazreti Ömer, hiddetli ve şiddetli bir insandı. Mekke’nin ileri gelenleri onun bu durumunu kullanmak için Peygamber (a.s.)’ı öldürmek üzere ona görev verdiler. Hazreti Ömer, öldürmeye giderken duyduğu Kuranı Kerim’i dinlemeye başlayınca etkilenmiş ve Müslüman olmayı kabul ederek, bunu ilan etmek için Peygamber (a.s.)’ın yanına gitmiştir.

Hazreti Hamza, Peygamber (a.s.)’ zulmettiklerini görerek hızla o bölgeye intikal etmiş ve yeğenini korumuştur. .Bunun ardından uzun çöl gecelerinde yalnız kalmasından ve sürekli düşünmesinden dolayı hakikati anlamış ve Müslüman olduğunu bildirmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aslıhan dedi ki:

    Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Hamza (r.a.) nasıl Müslüman olmuşlardır konusu daha geçen gün din dersinde işledik. İkisi de Peygamber Efendimiz ne kadar doğruyu anlattığını fark ederek İslam’ı tercih etmiştir.

Yorum Yaz