Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Hz. Nuh Hayatı Kısaca

Aşağıda Hz. Nuh hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Hazreti Nuh, tarihen bize ulaşan bilgilere göre Adem (a.s.) ve İdris (a.s.)’dan sonra üçüncü peygamberdir. Hazreti Nuh (a.s.), en çetin imtihanlara göğüs germiş ve en cahil ümmetlerden biri olan ümmete peygamber olmuştur. Nuh (a.s.)’ın ümmeti sürekli olarak onunla dalga geçmiş, onu ve rabbini hafife alan, aşağılayan sözler söylemişlerdir.

Hazreti Nuh (a.s.) ilk olarak ailesiyle imtihan olmuştur. Oğullarından biri ona ittiba etmemiştir. Bu da onun çetin bir imtihanla karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Sabrederek ümmetinin kurtuluşu için dualar etmiş ve önlemler almıştır.

Allah’ın bela vereceği haberiyle gemi yapmaya başlamıştır. En güzel havalarda karada gemi yapmaya başlayarak denizsiz bir alanda denize götüremeyeceği kadar büyük bir gemi yaparak insanlığın ve canlı neslinin kurtuluşu için çalışmıştır. Hazreti Nuh (a.s.)’ın 950 sene peygamber olarak kayıtlı vazife yaptığı Kuranı Kerim’den öğrenilmektedir. Ne kadar yaşadığı bilinmemektedir.

Ailesinden ona ittiba etmeyenler helak olmuştur. Ona uyanlar ise gemiye binerek kurtuluşa ermiştir. Hazreti Nuh (a.s.), ümmetinin kurtuluşu için senelerce çalışmıştır. Kapı kapı dolaşmıştır. Tevhid imanını sancak olarak taşımıştır. Fakat sürekli olarak alay edilmiş ve kovulmuştur. Sabırlı olarak emeğinin karşılığını en fazla seksen kişinin iman etmesiyle almıştır. Hazreti Nuh (a.s.) peygamber olarak en çetin imtihanlarla mücadele halinde olmuştur.

Hz. Nuh Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  dediğinden uzun çıktı

 2. Yıldız Su dedi ki:

  Biyerde 10 sayfa veriyor ben hep buradan yapıyorum ödevlerimi kısa ve öz

 3. Anonim dedi ki:

  Hz nuhun hayatı çok ilginç 950 sene yaşadığı söyleniyor

 4. serhat dedi ki:

  Hz. Nuh’u çok severim neden bilemem siyer hocası ödev verdi bir Peygamberin hayatını yazın dedi bende en sevdiğim Peygamberi yazdım :D

 5. esma dedi ki:

  Çok uzun ama beğendim.

 6. emar dedi ki:

  Çok güzel çok işime yaradı hz. nuh’un hayatı kısa ve öz olmuş.

 7. Rüya dedi ki:

  hz. Nuhun hayatı Na kadar kısa olmuş böyle :)

  1. ilayda dedi ki:

   ay öyle mi olmuş canım

   1. Ahmet dedi ki:

    Güzel olmuş

   2. Zeynep elif dedi ki:

    Sen gıcıksın demi canım evet öyle rüya sen çok haklısın

 8. berna dedi ki:

  Hz. Nuh’un kavmindeki ona inanmayan kişilerin helak olduğunu biliyorum. İnananlar ve hayvanlar ise onlara gönderilen gemi ile kurtulmuştur. Hatta aşure o gemide yapılan bir yemekmiş.

Yorum Yaz