Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hz. Musa Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Hz. Musa Hayatı

Hz. Musa’nın Hayatı Kısaca, Hz. Musa Peygamberin Hayatı

Musevilik dininin peygamberi Hz.Musa’dır.Tevrat da kitaplarıdır.Hz.Musa ve hayatıyla ilgili elde dilen bilgiler Tevrat’a dayanır.
İsrailoğullarından olan Hz.Musa doğduğunda İsrailoğulları Mısır’da bulunuyordu ve yerlilerden olan Kıpt kavmi onun kavmini hor görürdü.En başlardan beri İsrailoğulları’nı ağır işlerde çalıştıran,onlara köle gibi davranan ve eziyet eden bu kavim,İsrailoğulları’nın çoğalmasından tasalandığı halde bu tavırlarını devam ettirdiler hatta yeni eziyetler yaptılar,yeni vergiler koydular ve İsrailoğulları’nı ezmeye devam ettiler.On iki sıbt (soy) olan İsrailoğulları’nda her soy Yakup’un oğullarından birinden geliyordu.Bu on iki soy birleşecek olsa büyük bir direnç gösterebilirdi ancak başı çekecek bir liderleri yoktu.

İsrailoğullarına yapılan eziyetler devam ederken Firavun’un bir kahini İsrailoğulları’ndan bir erkek çocuk doğacağını ve bu çocuk yüzünden Mısır’ın felakete uğrayacağını,zarar göreceğini Firavun’a söyledi.Bundan korkan Firavun İsrailoğulları’ndan doğacak her erkek çocuğun öldürülmesi emrini verdi.
Yakup’un üçüncü oğlu Levi’nin soyundan Ümran’ın bir oğlu oldu ve Ümran,oğlu öldürülmesin diye onu hasır bir sepete koyup Nil nehrine bıraktı.Firavun’un karısı Asiye,sarayın önünden geçen sepetteki bebeği gördü ve büyüyünce kendi işlerinde çalıştırmak için onu evlat edindi.Çocuk kimseden süt emmeyince ona birçok süt anne getirdiler ancak Musa sadece annesinin memesinden süt emdi.Bu sayede Musa’yı kendi annesi Ümran,sarayda büyüttü.

Musa’nın Mucizeleri

Musa bir gün Mısır’da gezerken Mısırlı bir adamın İsrailoğulları’ndan birini haksız yere dövdüğünü gördü ve Mısırlı adamı bir yumrukta öldürdü.Böyle bir şey yaptığı için Mısır’da durmak istemedi ve kaçarak Medine’ye gitti.Medine’de Şuayip peygamberin kızıyla evleniporada kaldıktan yıllar sonra kendi kavmine dönmek için ailesiyle birlikte yola çıktı.Sina Yarımadası’nın Tur Dağı’ndayken Allah’la görüştü ve Allah’ın emirlerini,peygamberliğini ve kurtarıcılık sıfatını aldı.Mısır’a geldiğinde ağabeyi Harun ile birlikte Firavun’un karşısına çıkarak onu kendi dinine davet etti.Mısır’da kendinden başka tanrı olmadığını söyleyen Firavun,Musa ve ağabeyiyle dalga geçti;o sırada Musa asasını yere bıraktı,asası yılana dönüştü.Musa’yı sihirbazlıkla suçlayan Firavun,Musa’yı diğer Mısırlı sihirbazlarla yarışa davet etti.Musa asasıyla diğer sihirbazları hiçe sayınca Firavun buna çok kızdı.Musa’nın mucizelerini gören İsrailoğulları Musa’nın sözlerine iman ettiği için Firavun Musa’nın Mısır’dan gitmesini istedi ve gitmelerine izin verdi.Öylece gitmelerine izin verdiği için sonradan pişman oldu ve askerleriyle peşlerine takıldı.Kızıldeniz kıyısında Onları yakalayabildi ve Musa asasını yere vurarak Kızıldeniz’i yardı.İsrailoğulları bu yarıktan geçerken Firavun da askerleriyle Kızıldeniz’e girdi ve Musa asasını tekrar yere vurunca deniz Firavun ve askerlerinin üzerine kapadı.Hepsi boğulup öldü.
Daha sonra Ürdün kıyılarına gelen Musa Eriha şehri karşısındaki dağa çıktı ve İsrailoğulları’na vadedilen Ken’an ilini (Filistin) seyretti.Ancak oraya varamadan Yuşa’yı kendine vekil ilan ederek öldü.
Musa’nın kurduğu din, İsa’ya kadar, tek «semavi» (yani Tektanrılı, kutsal kitaplı) inanç olarak kaldı. Ondan sonra gelen peygamberler de hep Musa şeriatine göre iş gördüler. Tevrat «Ahd-i atik» adiyla din kitapları oldu. Musa’nın şeriatı, Sina Dağı’nda kendisine buyrulan meşhur On Emir‘e dayanır, ki şunlardır:

1 — Karşımda başka ilahların olmayacak;

2 — Puta tapmayasın;

3 — Boş yere Yehova’nın (Tanrı’nın) adını anmayasın;

4 — Altı gün çalışıp yedinci gün dinlenesin (Sebat gününde) ;

5 — Anana-babana saygı gösteresin;

6 — Adam öldürmeyesin;

7 — Zina etmeyesin;

8 — Çalmayasın;

9 — Yalancı şahitlik yapmayacaksın;

10 — Komşunun malına göz dikmeyeceksin, kıskanmayacaksın

Musa’yı, Moab ülkesinde bir dereye gömdüler. Mezarı belli değildir. 120 yaşında öldüğü söylenir. Hz. Musa, Müslümanlarca da hak peygamberi olarak tanınır.

Hz. Musa’nın Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. UĞUR dedi ki:

  banada musa geldı baktım çok kısa hemen yazdım ve 100 aldım tesekkurler ders zamanı net

 2. mürsel dedi ki:

  kısa olması benim için yeterliydi, yazım ödev bitti şimdi oyun zamanıç

 3. ahmet dedi ki:

  musa nın hayatını anlatan yazıyı okudum ama hiç tatmin olmadım.
  bi defa musa firavun ramses le aynı okullarda okumuş hatta bu gün üniversite sayılacak yüksekokul
  mezunudur.tam bir taş mimarıdır.mısırda ilk modern şehirlerin projeleri musa nındır.yaptığı heykeller mısırda assuvan barajı yapılırken sular altında kalmaması için birleşmiş milletler unesko mali yardımlarıyla başka bir yere nakledilmiştir. okuyan bilir….

 4. beyza dedi ki:

  Gerçekten kısa ve öz.Çok beğendim teşekkür derim.

 5. ayşem yıldız dedi ki:

  DİN PERFORMANSINDA HOCA HZ.MUSAYI VERDİ

 6. HAKAN dedi ki:

  vaaav müthişmiş hayatı Allahtan bu siteyi buldum yapanlara tşk ederim defeterime geçireyim

 7. musa dedi ki:

  Arkadaşlar benim ismim olur

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781