Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Yemek Yerken Dikkat Ettiği Görgü Kurallarından Bildiklerinizi Yazınız.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yemek yerken dikkat ettiği görgü kurallarından bildiklerinizi yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hazreti Muhammed (s.a.v.), yemek yerken İslami kurallara uyardı. Bu anlamda İslami kurallar ahlak kurallarından oluşmaktadır. İslam’ın ahlaki olarak vaz ettiği kuralların birçoğunu Peygamber (a.s.) koymuştur. Allah’ın izni ile hüküm koyma yetkisi bulunmaktadır. Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

Peygamber (a.s.), sofrada daima ortak tabaklardan yerdi. Baş ve işaret parmaklarını kullanırdı. Ete çöp batırırdı. Daima önünden yerdi. Az yerdi. Yavaş yerdi. Yediğini daima paylaşırdı. Sofraya daima bir tabak fazla konurdu. Peygamber (a.s.), sofradan doymadan kalkardı. Az yemek adetiydi. Ümmetine de az yemeyi tavsiye etmiştir. Evdeki erzaklarını daima muhtaç olanlarla paylaşmış. Üç gün üst üste karnı doymadan bu dünyadan ayrılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. icha dedi ki:

    teşekürler♡♡♡♡♡

  2. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimizin sünnetlerinden 3tanesöylemek istiyorum 1. eğer yer sofrasında oturuyorsa elini kesinlikle yere koymazmış2.Peygamber efendimiz sofrada güzel şeylerden bahsedermiş 3.sü ise Peygamber efendimiz sofrasında sirke bulundururmuş.

  3. berna dedi ki:

    Annem bana Peygamberimizin sünnetlerini yapmam için beni teşvik eder. Hz. Muhammed’in yemek yerken dikkat ettiği kurallardan biri yemeğe tuz ile başlaması, bir diğeri ise tıka basa doymadan kalkmasıdır.

Yorum Yaz