Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsani Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insani özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hazreti Muhammed (s.a.v.), Allah’ın kulları arasından seçtiği bir peygamber olarak İslam peygamberliğini yapmıştır. Bildirici, müjdeleyici ve uyarıcı olarak insanları iyiye, güzele ve doğruya davet etmiştir. Bütün fıkıh kitaplarında ve en başta Allah’ın vahyi olan Kuranı Kerim’de, Peygamber (a.s.)’ın peygamber olmakla birlikte Allah’ın kulu olduğu yazmaktadır.

Her şeyden önce Peygamber (a.s.), Allah’ın kuludur. Peygamber (a.s.), insani özellikler de taşımaktaydı. yiyor, içiyor yani acıkıyordu. Sahabesi gibi cenklere ve cihatlara katılıyordu. Zırh giyiyor ve savaşıyordu. Uyuyor, hastalanıyor, öfkeleniyor ve ağlıyordu. Evleniyor, çocuk sahibi oluyor ve şakalaşıyordu. İnsanlara ait bütün his ve fikirlerle yaşıyor ve insanlar gibi bazen hata yapıyor, ilahi ihtara muhatap oluyordu. Peygamberlerin yaptığı hatalar zelle olarak bilinen çok küçük hatalardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ogrenci dedi ki:

  İyi ama onlar zaten biliyordum Benim istediğim başka bir şey di

 2. yankı dedi ki:

  Hz. Muhammedin s.a.v. insani özellikleri şunlardır; El-emin sıfatıyla güvenilir, merhametli, örnek karakterli, sevecen, insancıl, dürüst, çalışkan, az uyuyan, çok hizmet veren, ailesine düşkün harika biriydi.

  1. ayşe dedi ki:

   evet hem dürüst hem iyi çok cana yakın

Yorum Yaz