Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Dönemde Mekke’deki Dini ve Sosyal Hayat Nasıldı? Açıklayınız.

Aşağıda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu dönemde Mekke’deki dini ve sosyal hayat nasıldı açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber (a.s.), miladi olarak 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Peygamber (a.s.)’ın doğduğu coğrafya ve sosyal hayat tarihin en cahil toplumlarından biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle cahiliye toplumu olarak tanınmış ve hatırlanmaktadır. İnsanların insanları kullandığı kötü bir dönem olarak yaşanmıştır.

Cahiliye toplumunda putperest bir millet yaşamaktaydı. Putlara tapınma, kurban verme, put yapma, satma gibi faaliyetler yapılmaktaydı. İnsanları köle olarak kullanıyorlardı. Kadınlara değer verilmiyordu. Kız çocukları çirkin ve para etmez diye diri diri gömülüyordu. İnsanlara kazanç getirecek ticari meta olarak bakılıyordu. Cahiliye toplumunun içinden İslam’a iman eden temiz ve dürüst insanlar çıkmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sümeyye dedi ki:

    Ödevime yardimcı oldu cok güzel

  2. duygu köseoğlu dedi ki:

    merhaba arkadaşlar, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğduğu Dönemde Mekke’deki Dini ve Sosyal Hayat Nasıldı? Açıklayınız. ödevim için kullandım, ben Antalya birincisi duygu köseoğlu hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz