Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Doğa Ve Hayvan Sevgisine Bir Örnek Veriniz?

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğa ve hayvan sevgisine bir örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hazreti Muhammed (s.a.v.), İslam’ın peygamberidir. İslam son ve tek dindir. Peygamber (a.s.), bütün hayatıyla Müslümanlar için en iyi örnektir. Bir baba olarak, eş olarak, hoca olarak, öğretmen olarak, çevreye saygılı bir birey olarak bütün örneklikler Peygamber (a.s.)’da mevcuttur.

Peygamber (a.s.), her şeyde olduğu gibi doğa ve hayvan sevgisinde de örnek bir şahsiyettir.

Doğa sevgisi olarak, kıyametin kopacağını bilsen bile elindeki fidanı dik, diye nasihat eden hadisi şerifi O’nun ne kadar doğaya önem verdiğini ve canlıların yaşaması için her şartta hareket edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Hayvan sevgisi olarak, ashabıyla bir yerden gelirken ölü bir köpeğin yanında geçmek zorunda kaldıklarında, kokudan iğrenen ashabının tavrından rahatsız olunca, köpeğin yanına kadar giderek ne kadar da güzel dişleri var demiştir.

Kıyamet zamanı toprağın yerinde durup durmayacağı tartışılabilirken O fidan dikmekten bahsetmekte ve doğaya olan sevgi ve saygısını göstermektedir. İnsanlar hayvanlardan normal biçimde tiksinirken, ondaki hayvan sevgisi bir cesette bile güzelliği görmeye yetmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ruşen dedi ki:

    Ey iki cihan güneşi ey ALLAHIN büyük peygamberi sen ahlak ve karakter güneşisin sen ALLAHIMIN yarattığı en büyük en güzel varlıksın ALLAH senden razı olsun. Biz basit kullara her haraketinle ve yaşamınla örneksin.

Yorum Yaz