Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Hz. Muhammed’in Medine’ye Göç Kararını Vermesinin Nedenleri

Hz. Muhammed’in Medine’ye göç kararını vermesinin nedenleri, sizce neler olabilir?

Peygamberimizin göç etmeyi istemesinin başlıca nedenleri nelerdir?  İşte o nedenler;

-Mekkeli müşrikler artık Müslümanlara inanılmaz zulümleri reva görüyordu. Fakir ve kimsesi olmayan Müslümanlara ise akıl almaz işkencelere bulunuyorlardı. Müslümanların dinlerini özgürce eda etmeleri için Peygamber Efendimiz bu kararı almıştır.

– İslam Arap yarımadasında hızla ilerlemektedir. Bu nedenle Peygamber Efendimiz İslamı Medine’de yaymak istemiştir. Müslümanlar orada güçleneceği ve özgür olacağına inanmıştır.

Hz. Muhammed’e peygamberlik hasıl olduğunda ilk önce akrabalarını ardından Mekke’deki tüm insanlara İslamı duyurmuş ve İslama girmelerini istemiştir. Mekkeli halktan bazıları İslamı kabul etmiş bazıları ise reddetmiştir. Hatta Kâbede bulunan putlar sebebiyle ticari ve sosyal olarak üstün olan kişiler Peygamberimize düşman kesilmiştir.

Mekkelilerin hem Peygamber Efendimize hemde Müslümanlara zulüm etmeye başlamasının ardından İslamiyet Medine’de de duyulmuştur.  Medineli ve Müslüman olmuş halk Hz. Muhammed ve beraberindeki Müslümanların Medine’ye gelmesini istemişlerdir. Bu nedenle Hz. Muhammed ve beraberindeki Müslümanlar 622 senesinde Mekke’den Medine’ye hicret ettiler. Hicretin ardından Medine’de Müslümanlar oldukça hakimiyet kurmuş hatta şehir devleti kurmuşlardır. Burada Hz. Muhammed’e, peygamberlik vazifesine ek olarak devlet başkanlığı dahi verilmiştir.

Hz. Muhammed’in Medine’ye Göç Etmesinin Sebeplerini Kısaca Belirttik

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bartu dedi ki:

  Sensin saçma olan ama haberin yok

 2. merve beyza alan dedi ki:

  Ben size çok teşekkür ederim bu konuyu çok güzel açıklamışsınız iyi akşamlar sevgilerimle merve beyza dan sizlere

 3. Emine dedi ki:

  Çoooook saçmaaaaaa

  1. Dost dedi ki:

   Neresi saçma be 😠😠

  2. Anonim dedi ki:

   Sensin saçma olan ama haberin yok

Yorum Yaz