Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Hz. Muhammed Döneminde Yapılan Savaşlar Nelerdir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda Hz. Muhammed döneminde yapılan savaşlar nelerdir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, Miladi olarak 610 yılında vahiy yoluyla Hazreti Muhammed (s.a.v.)’e ve bütün insanlığa indirilmiştir. Mekkeli Müşrikler, Peygamber (a.s.)’ın peygamberliğini ve Allah’ın tek oluşunu kabul etmemişlerdir.

İslam, Mekke’de yayılamamıştır. Peygamber (a.s.) ve ona iman eden ashabı Medine’ye hicret etmişlerdir. İslam, Medine’de hızla yayılmıştır. Müslümanların sayısı artmıştır. Bu müşrikleri tedirgin etmiştir.

Peygamber (a.s.)’ın barış dini diye insanlara tebliğ ettiği İslam, savaşmayı değil, adaletle muamele etmeyi emreder. Fakat kötü niyetli insanların Müslümanlara hayat hakkı tanımaması öldürmeye geleni öldürmek lazım geldiğinden savaşlar yaşanmıştır.

Peygamber (a.s.) Kuranı Kerim’in nüzul vetiresinin son kısımlarında sekiz sene içinde irili ufaklı 63 savaş yönetmiştir. Bu savaşların bazılarında savaşmış bazılarında komutan olarak bulunmuştur.

Peygamber (a.s.)’ın döneminde yapılan savaşlar şu şekildedir:

*Bedir Savaşı (624)

*Uhud Savaşı (625)

*Hendek Savaşı (627)

*Hudeybiye Barışı (628)

*Hayber’in Fethi (629)

*Mute Seferi (629)

*Mekke’nin Fethi (630)

*Huneyn Savaşı (630)

*Taif Seferi (631)

*Tebük Seferi (631)

Bu savaşlar cihat niteliği taşımaktadır. Diğer birçok savaş cihadın küçükleri olarak gazve ve gaza şeklindedir. Müslümanların savunma ve fetih amaçlı yaptığı savaşlar, insanlara zarar vermemek kastı taşır. Kadın, çocuk, ihtiyar, geri hizmettekiler ve kendi halinde olanlar savaşta fail olarak sayılmaz.

Bu bakımdan İslam, dünyada ilk kez savaş hukuku vaz eden bir dindir. Taammüden adam öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Bu sebeple fıkha göre hareket ederek cihat etmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    Elinze sağlık savaşların isimleri lazımdı bana sayenizde ödev bitti harikasınız :)

Yorum Yaz