Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Hüseyin Rahmi Gürpınar Kimdir

Bu sayfamızda Hüseyin Rahmi Gürpınar kimdir sorusunun cevabını vererek Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eserleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sanat toplum içindir anlayışı ile halka yönelmiş, halkı eğitmek amacıyla kırkın üzerinde roman ve hikaye kaleme almıştır.

Türk edebiyatında natüralizm akımının öncüsü kabul edilmektedir. Kahramanlarını natüralistler gibi kalıtımsal öğelerle sosyal çevrenin kişiye kazandırdığı değerlerin toplamı olarak görmüş ve bu sebeple töre romanları kaleme almıştır.

Toplumun çeşitli kesimlerini ele almış ve gözleme büyük önem vermiştir. Özellikle batıl inançlar, yanlış Batılılaşma, toplumun aksayan ve gülünç yönleri üzerinde durmuş ve eserlerinde bu konuları işlemiştir. Natüralistlerden farklı olarak sosyal eleştiriye yönelmiştir. Onun için önemli olan teknik değil, okuyucuya vermiş olduğu mesajdır. Dili sadedir ve özellikle de İstanbul hanımlarının konuşma dilini kullanmakta ustadır. Romanları güldürü öğeleri içermektedir.

Şık, İffet, Mürebbiye, Şıpsevdi, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç, Gülyabani, Evlere Şenlik, Kaynanam Nasıl Kudurdu, Melek Sanmıştım Şeytanı en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın edebi kişiliği Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz