Hukukun Üstünlüğü Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda hukukun üstünlüğü nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hukukun üstünlüğü, demokratik bir unsurdur. Demokrasi teamülleri arasında bulunur. Hukukun üstünlüğü demek, bir toplumda veya devlet teamülünde var olan hakların geçerli yüksekliği ve idare ve iradedeki önceliği demektir.

Hukukun üstünlüğü, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, yasamanın tarafsızlığı, yürütmenin bağımsızlığı anlamlarına gelir. Anayasal olarak yasama bir kanun çıkardığında Anayasa Mahkemesi onayıyla anayasal uygunluğu tespit edilir ve onaylanır.

Hukukun üstünlüğü, bir toplumu veya devleti bağlayan hukuki ve ahlaki sistemlerin ve değerlerin toplumda her kıymet hükmünün ana belirleyicisi olarak üstün durumda olmasıdır. Demokratik teamülleri gereği hukukun üstünlüğüne herkes eşit olarak uymak zorundadır.

Ülkemizde, milletvekillerinin yemin etmesi, yargının bağımsızlığı, yürütmenin tarafsızlığı, demokratik uygulamalar, temsili ve doğrudan demokrasi uygulamaları hukukun üstünlüğünü gösteren örneklerdir.

7 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, hukukun üstünlüğü ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.