Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Hukukun Üstünlüğü Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda hukukun üstünlüğü nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hukukun üstünlüğü, demokratik bir unsurdur. Demokrasi teamülleri arasında bulunur. Hukukun üstünlüğü demek, bir toplumda veya devlet teamülünde var olan hakların geçerli yüksekliği ve idare ve iradedeki önceliği demektir.

Hukukun üstünlüğü, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, yasamanın tarafsızlığı, yürütmenin bağımsızlığı anlamlarına gelir. Anayasal olarak yasama bir kanun çıkardığında Anayasa Mahkemesi onayıyla anayasal uygunluğu tespit edilir ve onaylanır.

Hukukun üstünlüğü, bir toplumu veya devleti bağlayan hukuki ve ahlaki sistemlerin ve değerlerin toplumda her kıymet hükmünün ana belirleyicisi olarak üstün durumda olmasıdır. Demokratik teamülleri gereği hukukun üstünlüğüne herkes eşit olarak uymak zorundadır.

Ülkemizde, milletvekillerinin yemin etmesi, yargının bağımsızlığı, yürütmenin tarafsızlığı, demokratik uygulamalar, temsili ve doğrudan demokrasi uygulamaları hukukun üstünlüğünü gösteren örneklerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, hukukun üstünlüğü ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. musa demir dedi ki:

    burayı beğendim, hukukun üstünlüğü ilkesi ile ilgili örnekler yazdım.

Yorum Yaz