Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Hücrelerin Besin Maddelerini Kullanabilmesi İçin Besinler Hangi Hale Dönüşmelidir?

Bu yazımızda hücrelerin besin maddelerini kullanabilmesi için besinler hangi hale dönüşmelidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Besinleri dışarıdan hazır olarak alıp tüketirken içinde ne olduğunu çıplak gözle göremeyiz. Her besinin içinde vitamin, su, minareller bulunmaktadır. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler vücut için gerekli olan temel besin kaynaklarıdır. Hücreler karbonhidrat, yağ ve proteinlerden oluşmaktadır.

Hücrelerin besin maddelerini kullanabilmeleri için besinlerin fiziksel ve kimyasal sindirildikten sonra hücre boyutunda karbonhidrat, yağ ve proteinler haline gelmesi gerekir. Birçok hücrenin yapısında karbonhidrat, yağ ve proteinler dizili bir şekilde durmakta ve hücreye enerji vererek canlı kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hücre boyutunda sindirim de fiziksel ve kimyasal sindirimden sonra başlayan bir vetiredir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. aygül dedi ki:

    Hücrelerin besin maddelerini kullanabilmesi için besinler fiziksel ve kimyasal olarak vücutta ayrıştırılması gerekir. Daha sonra kendi için gerekli yağ, karbonhidrat, su, protein gibi besinleri kullanır.

Yorum Yaz