Hormonlar Hangi Yolla Taşınır?
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Hormonlar Hangi Yolla Taşınır?

Aşağıda hormonlar hangi yolla taşınır kısaca olarak ele alacağız.

Vücudun iç dengesinin oluşmasını sağlayan sistem endokrin sistem olarak bilinmektedir. Diğer adıyla hormonal sistemdir. Hormonlar canlı hayatının belli aşamalarında devreye girerek vücut içi dengenin oluşmasında önemli bir rol oynar. Büyüme, gelişme ve salgılama alanlarında hormonlara ihtiyaç vardır.

Hormonlar insan vücudunda kan yoluyla taşınmaktadır. Kan vücutta taşıma işlevinin gerçekleşmesini ve doku ve organların beslenmesini sağlayan bir sıvıdır. Bu nedenle hormonlar da kan yoluyla taşınmaktadır. Heyecanlanan birinin kan değerlerinde adrenalin hormonu yüksek çıkmaktadır. Şeker hastasının insülin hormonu çalışmadığı için kan değerlerinde şeker miktarı fazla çıkmaktadır. Her şeyde olduğu gibi hormonların taşınmasında da kan görev alarak doku ve organların dengesinin korunmasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kemal dedi ki:

    Biyoloji dersinde hormonları anlattı öğretmenimiz. Hormonlar kan yolu ile vücudumuzdan taşınır. Pek çok hormon çeşidi var. Değişik görevleri bulunan hormonlar insan vücudunu çok önemli derece de etkiler.

Yorum Yaz