Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır

Horlama nasıl tedavi edilir, horlama tedavisi nasıl yapılır

Horlama sorunu günlük hayatımızda herkesin başına gelebilir. Hele ki herkesten geç yattıysanız veya birden uykunuz kaçtıysa bir de etrafınızda horlayan bir insan varsa işte o zaman yandınız. Sağa sola da dönseniz, başınızı yastığın altına da soksanız, yorganın altına da girseniz fayda etmez. Artık uykusuz bir gece sizi beklemektedir. Peki bizleri bu kadar rahatsız eden horlama neyden kaynaklanır, horlama için uzmanlar ne diyor, sıradan horlamalarda horlamanın çözüm yolları nelerdir? İşte basit horultudan kurtulmanın bazı yolları:

Somnoplasti adı verilen teknik son yıllarda horlama tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemlerden. Bu teknik radyofrekans dalgaları ile

uygulanıyor. Radyofrekans dalgaları doku içerisine bilhassa yumuşak damağa verilerek iyileşme sağlanmaya çalışılıyor. Hastaya üç farklı noktadan 700 joule enerji veriliyor. İkişer dakika süren bu uygulamalar ile küçük dilin yukarı çekilmesi sağlanıyor. Böylece hasta rahat bir nefes alıyor.  Bu uygulama günümüzde sadece basit horlamalarda kullanılabiliyor. Araştırmalara devam eden uzmanlar ileri derecedeki apne tedavisinde bu yöntemin kullanılamayacağını bildiriyor.

Lazer yöntemi horlama tedavisinde denen bir başka yöntem olsa da bu tekniğin hasta açışından oldukça ağrılı olması yöntemin kullanımını sınırlandırmaktadır. Lazer tedavisi ile somnoplasti uygulaması arasında çözüme ulaşma açısından farklılık olmasa da lazer, hasta için somnoplastiden dört kat fazla ağrılı bir süreçtir.

Neticede hangi teknik olursa olsun horlama, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer gereken önlem alınmazsa hastalık, çok ciddi boyutlara ulaşarak ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir.

Radyofrekansın Diğer uygulama alanları ise şöyle;

Yumuşak damak
Tonsil dokusu
Dil kökü
İnferior konka
Radyofrekans tekniğinin artıları;

Az acı veren bir yöntem oluşu
Geri dönüşüme sahip olması
Muayenehanede uygulanabilmesi
Hastanın günlük hayatını aksatmayışı
Yutkunma ve konuşma zorluğu oluşturmaması
Mukoza hasarı meydana getirmeyişi
Enfeksiyon riski taşımaması
Doku hacmini azaltıcı etkisi
Kontrol imkanının bulunması

Radyofrekansın eksileri ise;

Uygulama sayısının bir defayla sınırlı olmaması
Body mass indeksi denilen vücut kitle indeksinin yüksek olduğu hastalarda başarı oranının az olması

Radyofrekansın endikasyonları;

Habitüel horlama
Hafif uyku apnesi sendromu
Alt konka hipertrofisi
Obstrüktif tonsiller hipertrofi
Dil kökü hipertrofisi

Horlama Tedavisi İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. fatmanur dedi ki:

    Eşimde uzun süredir horlama problemi vardı. Kendisi inatla faydası olmayacağını iddia etse de dogaburada adlı siteden aldığım Puranox adlı horlama spreyi işe yarayınca çok şaşırdı. Artık geceleri rahat rahat uyuyoruz size de tavsiye ederim.

Yorum Yaz