Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Hoca Ahmet Yesevi Kimdir?

Bu yazımızda Hoca Ahmet Yesevi kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hoca Ahmet Yesevi, Barı Türkistan’ın Sayram şehrinde doğmuş ve Türkistan coğrafyasında yaşamış geçmiş zaman alimlerindendir. Batı Türkistan coğrafyasında Türklerin İslamiyet’e olan yakınlığından hareketle İslam çalışmaları yaparak hayatına başlamış ve o şekilde devam ederek İslam medreselerinin açılmasında ve tarikatların kurulmasında etkili olmuştur.

Tarikat çalışmaları yaparak, İslam’ın yayılmasında ve irşat hareketlerinin tamamlanmasında önemli bir rol oynamıştır. İslam coğrafyasında ve Türk coğrafyasında Müslümanlık hareketlerinin eğitimden siyasete kadar gerçekleşmesinde çalışmalar yapmıştır.

Hayatı hakkında çok az malumata sahip olduğumuz Hoca Ahmet Yesevi, Yesevilik hareketinin kurulmasıyla önemli talebelerin yetişmesinde öncülük etmiştir. Tasavvuf çalışmaları yaparak İslam’ın halk nazarında yerleşik hale gelmesine sebep olmuştur.

Hoca Ahmet Yesevi yaptığı ıslah hareketleriyle tarihte adından sıkça söz ettirmiştir. Günümüzde de Hoca Ahmet Yesevi’nin yolunu takip eden talebeleri, ismiyle kurulan vakıf ve dernekler faaliyet göstermektedir. Türk dünyasının İslam’a açılan kapısında bir anahtar teşkil eden vaziyeti ve vazifesi ile öncü olan bir alimdir.

Türkistan’ın Müslümanlaşması ve Müslüman kalması faaliyetlerinin eğitim ve siyasetle gerçekleşmesini sağlamıştır. Müslümanlarda diriliş ve direniş ruhunun oluşmasında yaptığı manevi çalışmalar etkili olmuştur. Günümüzde de adından sıkça söz edilmesinin sebebi budur.

Tarikat ve tasavvuf çalışmalarında Ehli Sünnet yolu takip etmesi ve bu müesseselerin hakkıyla hizmet etmesini sağlaması onun tanınmasında etkili olmuştur.

Hoca Ahmet Yesevi Kimdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sanane dedi ki:

    Yani önemli bir kişilikmiş allah rahmet eylesin.

  2. enis dedi ki:

    Hoca Ahmet Yesevi hakkında bildiklerimi yazmak istiyorum. Hoca Ahmet Yesevi; Batı Türkistan’da doğmuş, tarikat kurucusu, şair ve din büyüğü olarak Türk dünyasının manevî hayatını etkilemiş nâdir kişilerdendir.

Yorum Yaz