Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Hititler Neyi Buldu?

Aşağıda hititler neyi buldu kısaca olarak ele alacağız.

Hititler, Anadolu’da kurulan uygarlıklardandır. Hititler’in başkenti Çorum Hattuşaş olarak bilinmektedir. Hititler tarihte en önemli medeniyetlerden biridir. Mısırlılar ile Kadeş Antlaşması’nı yapmışlardır. Tarihteki ilk yazılı antlaşma Kadeş Antlaşması’dır. Siyasi, sosyal, ticari olarak faaliyetler geliştirmişlerdir. Hititler, şehir devletleri kurarak varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Hititler, anal adı verilen yıllıkları bulmuşlardır. Bu yıllıklar sayesinde tarafsız bir tarih yazıcılığı meydana gelmiştir. Anal adı verilen yıllıklar sayesinde tarihi kayıtlar da oluşturulmuştur. Böylece tarih alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Tarihin akışının değişmesinde önemli bir yere sahip olan Hititler, kadim Anadolu uygarlıkları arasında bulunmaktadır. Bununla beraber Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olarak bilinmesinde etkili olmuşlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. duygu dedi ki:

    Hititler tarih dönemlerinde yaşam süren bilinen ilk medeniyettir. Hititlerin kurucusu hattusili’dir. Kendileri de bu yüzden hatti ülkesi derlermiş. Anadoluda ilk merkezi devleti kurmuşlar.

Yorum Yaz