Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Hipotermi Nedir

Hipotermi nasıl belirtileri nelerdir, hipotermi nedir

Normalde insan vücudu yaşamını 37 C sıcaklık ile sürdürür. Vücut ısısı 35C’nin altına düştüğünde oluşan rahatsızlık Hipotermi olarak adlandırılır.

Hava ve ortam koşulları bu rahatsızlığın oluşmasında önemli faktörlerdir. Yağmur, rüzgar, kar, soğuk hava veya soğuk suya maruz kalma en çok görülen gibi nedenlerdir.

Vücut, bulunduğu ortam ile her daim ısı alışverişi yapar ve bundan ortam ısısı lehine etkilenir. Bulunduğu ortamın yoğunluğuna göre, ısı kaybı hızı da değişir. Örneğin suda, havaya göre daha hızlı ısı kaybedilir. Çünkü suyun yoğunluğu daha fazladır. Düşen vücut ısısını dengelemek için vücudumuzun savunma mekanizması devreye girer ve daha fazla ısı kaybetmemizi engellemek için çalışır ve vücudumuz titremeye başlar. Asıl amaç, önemli organlarımızın sıcaklığını normal seviyede tutmaktır.

Soğuk, hipoterminin asıl tetikleyicisi olsa da, bazen çok soğuk olmayan koşullarda da hipotermi oluşabilir. Özellikle yaşlıların, evsizler ve ekstrem sporlarla uğraşan sporcuların Hipotermi rahatsızlığı geçirme riski daha fazladır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. erdaltanriverdi dedi ki:

    Fecebuk.durmakuzere.cok.yavas

Yorum Yaz