Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Hılful-Fudul Topluluğuna Katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Hangi Ahlaki Özelliklere Sahip Olduğunu Gösterir?

Bu yazımızda Hılful – Fudul topluluğuna katılması Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.)’ın peygamberlik vazifesinden önce Mekke’de cahiliyeye karşı mücadele temayülünde olduğu bilinmektedir. Bunun için önemli müesseselerin kurulmasında ve faaliyet göstermesinde etkili olmuştur. Hılful – Fudul bu hareketlerden biridir. Özü itibariyle mazlumlara ve muhtaçlara yardım, zalimlerle mücadele etmek amacı taşıdığı için oldukça manidar bir harekettir.

Peygamber (a.s.)’ın Hılful – Fudul topluluğuna katılması Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ahlaklı, faziletli, dürüst, samimi, mazlum ve muhtaçlara karşı merhametli biri olarak yaşadığını göstermektedir. Peygamberlik vazifesinden önce Muhammdül Emin olarak bilinmesi ve tanınması da bunu göstermektedir. Mekke’deki cahiliye adetleri çok kuvvetli bir biçimde uygulanmakta ve bunlar mücadele etmek gerekmekteydi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ? dedi ki:

    Din ödevime yardımcı oldu.

  2. soner dedi ki:

    Hılful – Fudul topluluğuna katılması Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir ? Ben Hılful – Fudul’u ilk kez duydum. Ne olduğunu da sizden öğrendim. Bizi geliştirmeniz harika…

Yorum Yaz