Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Hidroloji Nedir

hidroloji1Günümüze yeryüzündeki olayları ve maddeleri inceleyen bir çok bilim dalı vardır. Bu bilim dalları sayesinde yeryüzünde meydana gelen bir çok olay ve yeryüzünde bulunan bir çok doğal kaynak ve bu kaynakların getirmiş olduğu imkanlar açıklanabilir ve böylece bilimsel bilgiler ortaya konur.

Hidroloji, bir su bilimdir. Hidroloji ya da su bilimi, suların yerküre üzerinde nasıl dağıldığını; mekanik, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır.

Yeryüzünde yaşayan tüm canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için suya mutlaka ihtiyaçları vardır. Bu nedenle de canlılar ve özellikle insanlar yeryüzünde bulunan su kaynaklarını kontrol altında tutabilmek için geçmişten günümüze kadar su kaynakları ile ilgili olmuşlardır ve suyun tüm özelliklerini tanıyarak hareketlerini belirlemişlerdir ve suyun meydana getireceği tehlikeleri önlemek için suyu araştırarak tedbirler almaya çalışmışlardır.

Suyun meydana getirdiği hareketleri inceleyen bilim dalına “Hidromekanik“, bu bilimin teknik olarak uygulanmasına ise “Hidrolik” adı verilir. Hidroloji ya da su bilimi dediğimiz bilim ise su kaynaklarının dünya üzerindeki dağılım şekillerini incelemektedir.

Hidroloji bilimi bir çok bilimle iç içedir ve bu nedenle de bir çok bilim dalının alt dalı olarak o bilimlerin içinde yer almaktadır. Disiplinler arası bir özellik taşıyan su bilimi, matematiki fizik ve kimya gibi bir çok bilim dalı ile yakın bir ilişki kurmaktadır. Bu nedenle de su bilimi ile diğer bilimler arasına kesin bir sınır çizmek oldukça zordur. Fakat şu bir gerçektir ki; atmosferde bulunan su ile “Meteoroloji”, denizlerde bulunan su ile “Oşinografi”, yerin derinliklerinde bulunan su ile ise “Hidrojeoloji” bilimi ilgilenmektedir.

Hidroloji Neyi İnceler Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz