Hidrojen Bağı Nedir Kısaca

Aşağıda hidrojen bağı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Kimyada atomlar ve moleküller arasında birçok bağ bulunmaktadır. Bu bağlar kimyasal tepkimeler sonucunda meydana gelmektedir. Kimyasal tepkimelerin gerçekleşmesi bağların kopup yeniden bağlanmasına neden olmaktadır. Hidrojen bağı kimyada ve biyolojide meydana gelmektedir. İki molekül arasında meydana gelen hidrojen bağlar zayıf bağlar olarak bilinmektedir. Hidrojen bağları protein ve nükleik asit yapısında önemli bir yere sahiptir.

Hidrojenin kendisinden büyük atomlar olan F,O,N gibi elementlerle oluşturduğu bileşiklerin sıvı çözeltilerinde moleküllerin bir arada durmasını sağlayan bağlar olarak hidrojen bağları oluşmaktadır. Hidrojen bağları bileşiklerin bir arada durmasını sağlayan en önemli bağlar arasında bulunmaktadır. HF, HN, OH gibi hidrojen bağları kimyasal olarak meydana gelmektedir.

1 yorum

  1. Hidrojen bağını dün fen dersinde öğrendik. Elektronegatif bir atoma bağlı hidrojenin kısmi artı yükle yüklenmesi sonucu, başka veya aynı moleküldeki elektronegatif atom ile yaptığı kuvvetli bağa denir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.