Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Hıdırellez Nedir Ne Zaman Kutlanır Neler Yapılır?

Bu yazımızda Hıdırellez nedir ne zaman kutlanır neler yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hızır ile İlyas’ın buluştuğu gün olarak Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bir bayramdır. 6 Mayıs, Hıdırellez günü olarak kutlanır. Hıdırellez, Hızır – İlyas’tan galat olmuştur.

6 Mayıs’ta kutlanan mevsimlik bayram, kültürel bir bayramdır. Dini olarak bir bayram sayılmaz. Türk kültüründe olan bir bayram olarak en çok Türkiye’de kutlandığı görülmektedir. Mayıs ile Kasım ayları arasında bir mevsim, Kasım ile Mayıs ayları arasında bir mevsim olarak idrak edilir.

Hıdırellez Bayramı’nda yazın gelişi kutlanır. Kutlama etkinliklerinde birçok kültürel faaliyet yapılır. Yapılan faaliyetler toplumda yerleşmiş örf ve adetlerden, gelenek ve göreneklerden kaynaklanarak oluşmuştur.

Hıdırellez Bayramı’nda yapılan etkinlikler şu şekildedir:

*Dilek ağacına yazılan dilekler asılır.

*Ateşten atlanır.

*Dileklerin maketi de yapılabilir.

*Dualar edilir.

*Geleneksel yemekler pişirilir ve dağıtılır.

*Bereket duaları yapılır.

*Ahır ve ambarlar bereketlensin diye kapıları açık bırakılır.

Daha çok tarım kültürünün hakim olduğu coğrafyalarda uygulanan bu bayram, günümüzde adet olarak şehirlerde de ritüel şeklinde devam etmektedir. Dinde yeri yoktur sadece kültür amaçlı yapılan bir bayramdır. Tarım kültüründe mevsim geçişlerinin önemli olmasından hareketle doğmuştur.

Bu bayramda yapılan dualarla bereket, sağlık, mutluluk, bolluk istenir. Hızırdan yardım isteyenler de vardır. İnsanlar dilekleri yerine gelsin diye çeşitli inançlara sahip olarak etkinlikler yerine getirirler. Böylece yazın başlamasıyla mutluluklarının çoğalacağına inanırlar.

Hıdırellez Nedir Ne Zaman Kutlanır Neler Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz