Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Hicri ve Miladi Takvimlerin Temel Özellikleri

Hicri ve miladi takvimlerin temel özellikleri nelerdir hakkında bilgi kısaca, Hicri ve miladi takvimlerin temel özellikleri

Türkler tarihin eski dönemlerinden beri birbirinden farklı takvimler kullanmışlardır. Bu takvimler bazı noktalarda aynı özelliklere sahipken bazı noktalarla da birbirinden ayrılmaktadır. Miladi takvim ve hicri takvim de Türklerin kullandıkları takvimler arasındadır.

Miladi Takvim: Jülyen Takvim yerine yapılan bu takvimi Papa XII.Gregory’nin ortaya çıkarmıştır. Birçok ülkede ve Avrupa’da zaman zaman tercih edilen bir takvim olmuştur.

Hicri Takvim: Hicri Takvim Hz.Muhammed’in yanında yer alanlarla birlikte Mekke’den Medine’ye göçüyle başlamaktadır. Ancak Hz.Muhammed’in vefatından sonra Müslümanlara liderlik eden Hz.Ömer tarafından tekrar düzenlenmiştir ve hicret edilen yıl 1 yılı olacak hale getirilmiştir.

Bu iki takvim arasında bazı noktalarda benzer özellikler taşırken bazı noktalarda birbirinden ayrılmaktadır. Miladi Takvim ile Hicri Takvim’in farklılık gösterdiği noktalar şunlardır:

Miladi Takvim’de başlangıç Hz.İsa’nın doğduğu gündür, Hicri Takvim’de ise Hz.Muhammed’in O’na inananlar ile birlikte Mekke’den Medine’ye göç ettiği gündür. Bir diğer nokta da Hicri Takvim’in Ay yılına, Miladi Takvim’in Güneş yılına dayanmasıdır. Ay yılı Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşünü tamamlaması esasına dayanırken, Güneş yılı Güneş’in dünya etrafındaki dönüşünü tamamlaması esasına dayanır.

3927

Hicri ve Miladi Takvimlerin Temel Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Ben hiç birşey anlamadım derken az düşündüm anladım hemen.

 2. gıcık uyuz dedi ki:

  baslangic nokta diyorum

 3. söylemem dedi ki:

  biraz yardımcı olmuş olabillir

  1. Anonim dedi ki:

   hicri ve milari takvim başlangıc noktası nedir

Yorum Yaz