Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Hicri Takvim ile Miladi Takvim Arasındaki Farklar ve Günlük Hayatımıza Etkileri

Bu yazımızda hicri takvim ve miladi takvim arasındaki farklar ve günlük hayatımıza etkileri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihimizde birçok takvim kullanmışızdır. Bunlardan en son olarak miladi takvim ve ondan öncesinde hicri takvim kullanarak sosyal tarihimize devam ettik. Hicri takvim ile miladi takvim arasında farklar bulunmaktadır. Bu farklar, gezegenlerin ve uyduların hareketlerine göre değişmektedir.

Hicri Takvim ile Miladi Takvim arasındaki farklar şu şekildedir:

*Hicri Takvim Ay’ın hareketleri esasına dayanmaktadır.

*Miladi Takvim Güneş’in hareketleri esasına dayanmaktadır.

*Hicri Takvim 354 gün sürmektedir.

*Miladi Takvim 365 gün sürmektedir.

*Hicri Takvim Hicret’i başlangıç kabul eder.

*Miladi Takvim Hazreti İsa’nın doğumunu esas alır.

Hicri Takvim ile Miladi Takvim arasında on günlük bir fark bulunmaktadır. Bu da dini olarak ibadetlerin ve dini günlerin, miladi takvimde farklı zaman ve mevsimlerde yapılmasına neden olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    elinize sağlık diyorum ve ödev kısa harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

  2. imren dedi ki:

    Hicri takvim ile miladi takvim arasındaki farkların başında hicri takvimin ay yılını miladi takvimin ise güneş yılı benimsemesidir. Hicri Takvim Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği tarih olan 622 yılını başlangıç sayar. Miladi Takvim ise başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğum tarihini esas alır.

Yorum Yaz