Hicret Nedir Kaç Yılında Olmuştur?

Bu yazımızda hicret nedir kaç yılında olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam tarihinde en önemli olaylardan biri de hicret olayıdır. İslamiyet’in yayılmaya başlamasından on sene sonra gerçekleşmiştir. Muharrem ayında gerçekleşen hicret, hicri takvimin başlangıcı kabul edilmektedir. Hicret, bir yerden başka bir yere zulme uğramamak için ayrılmak demektir. Kötülüklerden iyiliğe doğru hareket etmek demektir.

Hicret, Peygamber (a.s.)’ın Mekke’den Medine’ye doğru yanındaki sahabelerle yaptığı ayrılma hareketidir. Mekkeli müşriklerin İslam düşmanlığı yapması, Mekke’den ayrılmaya neden olmuştur. Medine’ye doğru hareket eden muhacirler, orada İslam’ın yayılmasını sağlamışlardır. Hicret, Muharrem ayında gerçekleşmiştir. 610 yılında gerçekleşen hicretle İslam dünya çapında yayılmıştır. İslam’ın devletleşmesi hicretle beraber başlamıştır. Hicret bu nedenle en önemli olaylardan biridir.

1 yorum

  1. Hicret; kişinin herhangi bir şeyden bedenen, lisanen veya kalben ayrılıp uzaklaşması demektir. Hicret; 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç şeklinde Müslümanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.