Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Hicret Nedir Hicretin Sonuçları Nelerdir

Hicret Nedir Hicretin Sonuçları Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Bir yerden başka bir yere göç etmek manasına gelen hicret, bahsi geçen olayda dünyevi gayeler için değil Allah’ın emri ile yapılmıştır. Bu durumda tarihteki Hicret olayı bir ibadettir.

Hicretin yapılmasının en büyük sebebi Müslümanların Mekke’de artık barınamaz hale gelmesidir. Mekkeliler büyük zorbalıklar yapmaktadır. Bir yandan da Hz. Muhammed İslam dinini farklı yerlere yaymayı planlamaktadır.

Müslümanlar Mekke’den Medine’ye Hicret’i gerçekleştirince Mekkeliler’e karşı bir siyasi güç konumuna geldiler. Hz. Muhammed bu olayın akabininde 53 maddesi olan bir anayasa hazırlamıştır. Anayasa Medine’de yaşayan Yahudi, putperest ve Müslümanları eşit hale getirmiştir. İslam dininin temelleri bu anayasa ile atılmıştır ve dinin yayılmaya başlamasının önü açılmıştır. Hicri takvim Hicret olayına göre düzenlenmiştir, bu sene ilk sene olarak varsayılmıştır.

İslamiyet’in yayılması amacıyla tüm müslümanlar çalışmaya başlamıştır. Taif, Hayber, Yemen, Tebük gibi Mekke çevresi şehirlerinde Nebiyy-i Ekren dini yaymak için mücadele vermiştir. Mekkelilerle yapılan savaşlar sırasıyla Bedir, Uhud ve Hendek savaşıdır. Bu savaşlarda ilk amaç Şam-Mekke ticaret yolunu denetim altına almaktır. Ek olarak da Mekke’den Medine’ye göç etmekte olan muhacirlerin bu göç sırasında mal bakımından zararlarının karşılanması amaçlanmıştır. 628 senesinde ise senelik hac yapmak amacıyla Mekke’ye gidebilmek için iki kesim arasında Hudeybiye Barışı yapıldı.

images

Hicret Nedir Hicretin Önemi Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz