Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Heyecanlandığınızda Sinirlendiğinizde ve Seslendiğinizde Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Bu yazımızda heyecanlandığımızda sinirlendiğimizde ve seslendiğimizde vücudumuzda meydana gelen değişiklikler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatına devam etmesinde his ve fikirleri etkili olmaktadır. His ve fikir manevi açıdan şekillense de bunun bir de biyolojik alt yapısı bulunmaktadır. His ve fikirlerin biyolojik olarak meydana gelmesinde özellikle duyguların oluşmasında endokrin sistemin etkili olduğu bilinmektedir.

Endokrin sistem içsel olarak biyolojik bir şekilde duyguların oluşmasında salgılama faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlar. Dışsal olarak vücudumuzda hissettiğimiz duygulara ve yaptığımız davranışlara göre değişiklikler meydana gelmektedir.

Heyecanlandığımızda vücudumuzda meydana gelen değişiklikler, gözlerin büyümesi, kaşların kalkması, kalp atışlarının hızlanması, titreme, terleme, üşüme, mide bulantısı, karın ağrısı, dudakları kemirme, saç ya da kulakla oynama gibi durumlar meydana gelebilir.

Sinirlendiğimizde, gözlerimiz büyür, dişlerimiz kenetlenir, sesimiz yükselir, kalp atışlarımız hızlanır, tansiyonumuz yükselir, kan akışımızın hızlanması damarlarımızın çıkmasına neden olur.

Seslendiğimizde ise güç sarf ettiğimizden ve enerji harcadığımızdan, kalp atışlarımız hızlanır, kan dolaşımı hızlanır, tansiyon yükselir. Ses tellerimiz iyice kasılır. Yüksek ses baş ağrısına neden olabilir.

Çeşitli duygu ve davranışlarda çeşitli biyolojik olaylar vücut iç ve dış dengesinin devam edebilmesi için harekete geçebilir. Bu nedenle her his ve davranışımız belli ölçülere göre şekillenmektedir. Bu da özellikle kriminalde işimize yaramakta ve insanları tanımamızda yardımcı olmaktadır.

Heyecanlandığınızda Sinirlendiğinizde ve Seslendiğinizde Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zübeyr dedi ki:

    Heyecanlandığımızda sinirlendiğimizde ve seslendiğimizde vücudumuzda meydana gelen değişiklikler sağlığımızı etkiler. Kalp ritmimiz bile bunları yaparken değişir.

Yorum Yaz