Herhangi Bir Geleneğimizi Tanıtan Yazı

Aşağıda herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı kısaca olarak ele alacağız.

Bayramlarımız milli ve dini bayramlar olarak yaşanmaktadır. Dini bayramlarımız yılda iki kez kutlanmaktadır. Ramazan bayramı ve Kurban bayramı olarak kutlanmaktadır. Dini bayramlar da dini emirler yerine getirilir toplumda birlik ve beraberlik sağlansın diye beşeri ilişkiler kurulur.

Ramazan Bayramı

Ramazan ayının sonunda tutulan oruçların sevincini paylaşmak için kutlanan bir bayramdır. Ramazan bayramı, şevval ayının ilk üç gününde kutlanmaktadır. İnsanlar bu bayramda akraba ziyareti yaparlar, tatlı yiyerek tatlı konuşur, hoşgörü, saygı, sevgi ve samimiyetin yayılmasında etken bir yol izlerler. Birlik ve beraberlik içinde olmanın anlam ve önemini kavrarlar.

Kurban Bayramı

Kurban bayramı, zilhicce ayında kutlanmaktadır. Hac ayı olan zilhicce ayında hacılar kurban keserek görevlerini tamamlarlar. Bugün bayram olarak bütün İslam aleminde kutlanmaktadır. Müslümanlar, Allah’ın rızasını kazanmak ve Allah’a yakın olmak için kurban keserler. Kurban etini dağıtırlar. Dağıtılan kurban eti toplumda birlik ve beraberliğin sağlanması içindir.

Toplumda barış ve huzurun, güven ve adalet ortamının kurulması ve korunması için dini bayramlar kutlanır ve dini ve milli değerler yaşanmaya çalışılır. Küsler barışır, uzaklar yakın olur. Böylece geleneklerimiz yaşanmış ve korunmuş olur. Yeni nesiller de geleneklerimizi ve değeri ile önemini anlamış olurlar. Geleneklerimiz nesilden nesle aktarılarak devamlılık kazanır.

Herhangi Bir Geleneğimizi Tanıtan Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.