Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Her Yıl 25 Nisan’da Çok Sayıda Avustralyalı Ve Yeni Zelandalı’nın Çanakkale’ye Geliş Sebepleri Nedir

Bu yazımızda her yıl 25 Nisanda çok sayıda Avusturyalı ve Yeni Zelendalı’nın Çanakkale’ye geliş sebepleri nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi, payitahtı koruyan ve Osmanlı topraklarının işgal edilmesi önündeki en büyük  kilit noktalarından biri olan bir cephe olarak tek başına müstakil bir savaşın yaşandığı bir yer olmuştur. Çanakkale Savaşı, karada ve denizde yaşanmıştır. Farklı tarihlerde başlamış ve son bulmuştur. Osmanlı Devleti’nin zaferiyle neticelenmiştir.

Çanakkale Savaşı’nda ecnebi kuvvetlerin içinde Avusturyalı ve Yeni Zelendalı askerler de bulunmaktadır. Çanakkalede ölen bu askerler için anzak anıtları yapılmıştır. Bu nedende savaş tarihi olan 25 Nisan’da ecnebiler buraya gelerek ölülerini anarlar. Onlar için dua ederler. Bu Osmanlı Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin insani değerlere önem verdiğini gösterir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rüveyda dedi ki:

    Her yıl 25 Nisanda çok sayıda Avusturyalı ve Yeni Zelendalı’nın Çanakkale’ye geliş sebepleri Çanakkale Savaşında mücadele eden atalarını ziyaret etmektir. Anzak askeri o gün mezarı başında anılır.

Yorum Yaz