Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Haziran 2021

“Her Duyduğunu Başkalarına Anlatması, Kişiye Günah olarak Yeter.” Hadisi Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Bu yazımızda “Her Duyduğunu Başkalarına Anlatması, Kişiye Günah Olarak Yeter.” hadisi bize ne anlatmak istiyor kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların toplum içinde beşeri ve insani ilişkiler kurarken kişisel hukuklarına riayet etmesi çok önemlidir. Bu nedenle iki kişi arasındaki samimiyet hukuk olarak dile getirilmektedir. İslami açıdan da birinin gıyabında konuşmak men edilmiştir. Yalan, dedikodu, gıybet gibi durumlar istihza ve lakap takma gibi durumlarla birlikte men edilmiştir.

Bu nedenle, her duyduğunu başkalarına anlatması, kişiye günah olarak yeter, hadisi laf taşıma, her şeyi fitne olarak konuşma, her olayı ayrıntılarıyla değerlendirme ve sonuçlarını taşıma durumları laf taşıma olarak ve gevezelik olarak kişinin günah işlemesine neden olur. Çünkü çok konuşan çok yalan söyleme eğiliminde olur. Bu Peygamber (a.s.)’ın bir ikazıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gökhan dedi ki:

    “Her Duyduğunu Başkalarına Anlatması, Kişiye Günah Olarak Yeter.” hadisi bize dedikodu yapmanın, sır saklamamanın, insanların ayıbını örtmeyip açığa çıkarmanın büyük yanlış olduğunu anlatır.

Yorum Yaz