Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Hedy Lamarr Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?

Aşağıda Hedy Lamarr kimdir ve neyi icat etmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Hedy Lamarr, 1914 yılında Avusturya’da dünyaya gelen Yahudi asıllı bir kadındır. Nazi tasallutundan kaçarak ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşmiştir. 1920 yıllarında Hedy Lamarr, oyunculuk kariyerine giriş yapmıştır. Erken yaşlarda oyunculuk kariyerine başlayan aktris, kısa sürede bir yıldız haline gelmiştir. Bir filmde çıplak görüntü veren ilk kadın olarak tarihe geçmiştir.

Evlendikten sonra uygulamalı bilimlere merak salarak bu alanda kendini geliştirmeye başlamıştır. Birçok bilim dalında özel çalışmalar yapmıştır. Sinema sektöründen uzaklaşarak uygulamalı bilimler alanında önemli bir yere gelmiştir.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nda nazilere karşı kullanılması amaçlanan silahların üretilmesinde bazı buluşlara imza atmıştır. Yaptığı bilimsel çalışmalarla yeni silah sistemlerinin geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Spektrumun radyo güdümlü olarak torpidoların uzaktan kontrol edilmesiyle ilgili sistemler geliştirmiştir.

Hedy Lamarr ve George Antheil birlikte yaptığı çalışmalar sayesinde Wi-Fi mucidi olarak bilinmektedir. Kablosuz aktarım ve kontrol sistemlerinin geliştirilmesinde yaptıkları çalışmalar ve buluşlar çığır açmıştır bluetooth gibi sistemlerin de kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Tarihin son dönemde gördüğü ender şahsiyetlerden biri olarak Hedy Lamarr, altı evliliğinin ardından 2000 yılında hayatını kaybetmiştir. Sinema sektörü gibi bir imkanı bırakarak bilime yönelmesi onun tarihe geçmesini sağlamıştır. ayrıca nazilere karşı aldığı tavır ırkından dolayı ona bir paye kazandırmıştır.

Hedy Lamarr Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. !!!...,,,(--_--),,,...!!! dedi ki:

    Çok teşekkürler gerçekten işime yaradı ama daha detaylı bilgi verilebilirdi…

Yorum Yaz