Hedy Lamarr Hayatı ve Buluşları

Bu yazımızda Hedy Lamarr hayatı ve buluşları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1914 yılında Avusturya’da dünyaya gelen ve Amerika’da aktris olarak hayatına devam eden bir sinema sanatçısı olarak bilinmektedir. Sinemanın ilk çıplak figürü olarak tarihe geçmiştir. Wi-Fi teknolojisinin mucidi olarak kabul edilmektedir.

Mucit bir yanı da olan Lamarr, sinemadan sıkılınca müzisyen komşusu ile birlikte hedefini şaşmayan torpidolar üretmeye başlamıştır. 1933 yılından 1950 yılına kadar sayısız birçok filmde rol alan sanatçı mucit olan yönünü de sürdürmeyi ve bilime olan ilgisini hiç yitirmemeyi de başarmıştır.

Uygulamalı bilimlere yönelen ve bu yönde ilgilerinin artmasıyla bir yıldız olduğu sinema sektörünü ikinci plana iterek özellikle İkinci Dünya Savaşı yıllarında savaş teknolojilerinin geliştirilmesinde ve yeni icatların meydana gelmesinde önemli bir yere sahiptir.

Yayılma spektrumun radyo güdümlü hareketleri sayesinde hedefini şaşmayan torpidolar üreterek dünya tarihine geçmiştir. Bu torpidoların çalışma prensibi aynı zaman da bluetooth ve Wi – Fi teknolojilerinde de kullanılmıştır. Böylece Lamarr, Wi-Fi teknolojilerinin de mucidi ya da ilham kaynağı olarak tarihe geçmiştir. 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde onore edilmiştir. 2015 yılında Google tarafından Doodle olarak seçilmiştir.

Bir sinema yıldızı iken uygulamalı bilimlere yönelmesi ve ülkesi adına yeni icatlar ortaya koyması onun bir ilham kaynağı olarak algılanmasında da önemli bir yere sahiptir. Hedy Lamarr, tarihe geçen bir şahsiyet olmuştur.

Hedy Lamarr Hayatı ve Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.