Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Hayvanların Beslenme Şekilleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda hayvanların beslenme şekilleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlıların hayatta kalabilmeleri için temel olarak bazı ihtiyaçlar gereklidir. Bunlar barınma, beslenme ve korunmadır. Bütün canlıların temele ihtiyaçları bu üç unsurdan oluşmaktadır. Her canlı hayatını devam ettirmek için beslenmek zorundadır.

Hayvanları beslenme alışkanlıkları farklı farklıdır. Bu alışkanlıklar daha sonradan beslenme şekline dönüşmüştür. Hayvanlar etçil, otçul ve hepçil olarak beslenirler. Etobur hayvanlar, otobur hayvanlar farklı özelliklere sahiptir.

Hayvanlardan etçil olanları diğer hayvanları avlayarak beslenmektedir. Av ve avcı arasındaki biyolojik durum şartlanma, içgüdü gibi nedenlerle tetiklenir. Etle beslenen hayvanlar vahşi hayvanlardır. Hareketli ve saldırgan yapıları vardır.

Hayvanlardan otçul olanları bitkilerin kök, gövde ve yapraklarını yiyerek beslenir. Bazı hayvanlar bazı bitkileri özellikle seçerken bazı hayvanlar bitkilerin bazı bölümlerini özellikle tüketmektedir. Hayvanlar bitkilerle beslendiklerinden otçul ismini almışlardır.

Hayvanlardan hepçil olanları hem et hem de otla beslenirler. Bu hayvanlar genellikle memelidir. Et tüketmeye ve ot tüketmeye alışkanlık gösterirler ve beslenme şekilleri hepçil olarak bilinir. Çünkü hem et hem ot yerler.

Bunun haricinde insanlar da hepçildir. Çoğu insan hem et hem ot yemektedir. İnsanların yemek tercihleri değişse de beslenme alışkanlıkları her iki besinle şekillenmekte ve beslenme şekilleri hayatları boyunca böyle devam etmektedir.

İnsanlardan bazıları et yemeyi tercih etmese de ete olan ihtiyaçları yine de varlığını korumaktadır. Bu nedenle her besinin besin değeri ve yeri ayrı ayrıdır.

Hayvanların Beslenme Şekilleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, hayvanlar nasıl beslenir kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

Yorum Yaz