Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Yazı

Hayvanları koruma günü hakkında bilgi, hayvanları koruma günü ile ilgili yazılar

Hayvanları Koruma Günü4 Ekim

Yurdumuzda ve dünyada her yıl ekim ayının dördüncü gü­nü, Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaktadır.

Hayvanlar, bitkiler ve insanlar dünyada bir yaşam zinciri oluş­turur. Bu canlılardan bitkiler ve hayvanlar insanlara yararlı olan canlılardır.

hayvanlari-koruma-gunu

Hayvanların etinden, sütünden, yumurtasından, balından besin olarak yararlanırız. Derilerinden ayakkabı, çanta, kemer; yünlerinden elbise, halı ve kilim; kemiklerinden tarak ve çeşitli süs eşyaları yaparız. Gübrelerini de tarlalarımızda kullanırız. Ayrıca bazı hayvanların gücünden yararlanırız, insanlara bu kadar ya­rarı olan hayvanları bilinçsizce avlayıp nesillerini yok etmek, aslın­da insanın kendi geleceğini tehlikeye atması demektir.

At, eşek, öküz, inek, deve, koyun, kedi, köpek, ördek hindi vb. hayvanlar, insanlardan korkmaz, insanların çevrelerinde ya­şar. Bu tür hayvanlara evcil hayvan diyoruz.

Dağlarda, ormanlarda insanlardan uzakta yaşayan aslan, kaplan, kurt, tilki, yılan, kartal, fil vb. hayvanlar, yabani hayvan­lardır. Yabani hayvanlar, insanlar için tehlikeli olabilirler.

Evcil hayvanların hepsi de insanlar için yararlı hayvanlardır. Bu hayvanların bazılarının ürünlerinden besin olarak yararlanırız. Koyun, kuzu, inek, ördek, tavuk, hindi gibi hayvanların etleri; ko­yunların, ineklerin, keçilerin sütleri; tavuğun yumurtaları önemli besin kaynaklarımızda At, eşek, öküz ve deve gibi evcil hayvan­ları ise binek ve yük hayvanı olarak kullanırız.

Kedi, köpek gibi hayvanlar hem bizi çeşitli tehlikelerden ko­rur, hem de evlerimizde bize arkadaşlık ederler.

insanlara zararlı olan hayvanların bile yaşam zincirinde yer­leri vardır. Örneğin; tarla farelerini yılanlar, yılanları da leylekler yer. Doğada herhangi bir hayvanın yok olması insan varlığını tehlikeye düşürebilir. Bunun için hayvanları korumamız gerekmektedir.

Günümüzde bazı hayvanların soyları tükenmektedir. Soyu tükenmekte olan hayvanları korumalıyız. Onları avlamayıp özel korumaya almalıyız.

1822 yılında İngiltere’de “Hayvanlara Kötü Muameleyi Önle­me Derneği” adıyla dünyadaki ilk hayvanları koruma derneği kurulmuştur. Yurdumuzda ise 1924 yılında Atatürk’ün desteği ile İs­tanbul’da Hayvanları Koruma Derneği kurulmuştur.

Çeşitli ülkelerin hayvanları koruma dernekleri 1931 yılında toplanarak 4 Ekim gününü “Hayvanları Koruma Günü” olarak ka­bul etmişlerdir.

Hayvanları Koruma Günü’nün kabul edilmesi ile yurdumuzda hayvanların korunması konusunda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Hayvanların avlanma koşulları tespit edilmiş, avlanma mev­simleri belirlenmiştir. Hayvanların yavrulama ve yumurtlama dö­nemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Böylelikle hayvanların nesilleri koruma altına alınmıştır.

Her yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde dünyanın he­men hemen her ülkesinde hayvanların yararları, beslenmeleri, bakımları, yaşama koşulları ve hastalıkları ayrıca televizyonlar’ gazeteler ve radyolar aracılığıyla insanlar hayvanların korunma­ları gerekliliği konusunda bilgilendirilir.

Yurdumuzda da hayvan sevgisinin büyük küçük herkeste yerleşmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hayvanat bah­çeleri ve ulusal parklarda evcil ve yabani hayvanlar koruma altı­na alınmıştır. Buraları ziyarete gelen insanlarda hayvan sevgisinin oluşturulması amaçlanmıştır.

Hayvanları koruma günü hakkında bilgi ve hayvanları koruma günü ile ilgili yazı hakkında yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İlknur dedi ki:

  Teşekkür ler

 2. MERVE dedi ki:

  BI DURUST CEVAP VE HAYVANLARI SEVEN VE SEVMEYEN DE VAR

  1. Anonim dedi ki:

   Ben hayvanları seviyorum ,ben fotokopi çektirip bunları heryere asıcam. Çok güzel

   1. efe dedi ki:

    ????? pardon ben geçen yıl yaptım

   2. Anonim dedi ki:

    Çok güzel bir yazı

  2. efe dedi ki:

   Haklısın Abla ?????

 3. ceydanur dedi ki:

  ben hayvanları seviom

  1. nazile ermiş dedi ki:

   bende seviyorum am doğru dürüst yazı yok

  2. efe dedi ki:

   Ben en çok sivil ya kurdu severim

   1. MEHMET dedi ki:

    BENDE ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK

Yorum Yaz