Hayvanlar ve Bitkiler Hangi Yollarla Ürer?

Bu yazımızda hayvanlar ve bitkiler hangi yollarla ürer kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvanlar ve bitkiler, hayat döngüsü içinde bulunan diğer canlılardır. Canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için üreme ve gelişme gerekmektedir. Nesillerin ortak atadan gelerek sağlıklı bireyler meydana getirmelerine üreme denir. Bir neslin devam etmesinde üreme oldukça önemlidir. En az iki nesil üremenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Üreme eşeyli üreme ve eşeysiz üreme olarak ikiye ayrılır. Eşeysiz üreme, bölünerek üreme, tomurcuklanarak üreme, rejenerasyon ile üreme ve vejatatif üreme olarak ayrılmaktadır. Eşeyli üreme gelişmişi canlılarda bulunan döllenme ile gerçekleşen üremedir.

Eşeyli üremede gamet oluşumu olduğundan döllenme görülür. Hayvanlarda iç döllenme ve dış döllenme olarak ikiye ayrılan döllenmede canlı bireyler meydana gelir. Döllenmenin iç döllenme olarak gerçekleşmesi ana birey içinde gerçekleşmesi demektir. Dış döllenme olması da uygun bir ortamda gerçekleşmesi demektir.

Hayvanlar, dış döllenme ve iç döllenme olarak iki şekilde ürerler. Erkek birey ile dişi birey arasındaki sperm ve yumurta ilişkisinden yeni bireyler meydana gelir. Bitkilerde ise tozlaşma gerçekleşmektedir. Çiçekli bitkilerde erkek organlar ve dişi organlar bulunur. Polen sayesinde dişi organda bir tozlaşma ve döllenme gerçekleşir ve yeni bireyler dünyaya gelir.

Eşeyli üreme sayesinde hayvan ve bitkiler nesil devamlılığı sağlarlar. Böylece canlılarda üreme gerçekleşir.

Hayvanlar ve Bitkiler Hangi Yollarla Ürer Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Elinize sağlık hayvanlar hangi yollarla ürerler kısa ve çok güzel olmuş, bitkiler nasıl ürer konusunu öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.