Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Hayvancılık Nedir? Kısaca

Hayvancılık Nedir? Kısaca Bilgi

Hayvanların yetiştirilmesine, bakılmasına ve hayvanlardan elde edilen ürünlerin pazarlanmasına hayvancılık denir. Hayvanlardan et, süt ve yumurta elde edilerek insanların beslenme ihtiyaçları karşılanır. Hayvancılık, insanların beslenmesinin yanı sıra dokuma ve deri sanayisine ham madde sağlayan ekonomik bir faaliyettir. İklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü gibi coğrafi özelliklere bağlı olarak ülkemizin değişik yerlerinde hayvancılık faaliyetleri yapılır.

 • Erzurum-Kars yöresinde yaz yağışları fazla olduğu için otlak alanlar geniştir. Bu durum büyükbaş mera hayvancılığının bu çevrede gelişmesini sağlamıştır.
 • Karasal iklimin etkisiyle bozkır bitki örtüsünün yaygın olduğu Konya, Ankara ve çevresinde küçükbaş hayvancılık gelişmiştir.
 • Nüfusun fazla olduğu İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi şehirlerin çevresinde kümes hayvancılığı önemli bir ekonomik faaliyettir.
 • Bursa ve çevresinde ipek böcekçiliği yapılır. İpek böceği, dut yapraklarını yiyerek beslenir ve ipeği koza hâline getirir. Toplanan bu kozalar yünlü dokuma sanayisinde kullanılır. İpek, ipek böceği larvalarının koza yapmak için salgıladığı, çok ince ve parlak teldir. Bu tellerin bir araya gelmesiyle ipek iplikleri oluşur. İpek kolay boyanabilir, yumuşak ve dayanıklıdır.
 • Yeryüzü şekillerinin engebeli olduğu dağlık kesimlerde bitki çeşitliliği fazla olduğu için arıcılık faaliyetleri gelişme göstermiştir. Muğla, Ordu, Erzurum, Rize, Erzincan, Kars ve Hakkâri arıcılığın ön planda olduğu şehirlerdir.
 • Ülkemizin denizlerinde, tatlı su göllerinde ve akarsularında balıkçılık yapılmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. nursima dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Hayvancılık Nedir? Kısaca mükemmel olmuş, bu arada Bingöl güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

 2. sema dedi ki:

  çok teşekkür ederim elinize sağlık beğendim ödevim bitti.

Yorum Yaz