Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Hayvan Hakları İle İlgili Hikayeler

Aşağıda hayvan hakları ile ilgili hikayeler kısaca olarak ele alacağız.

Hikaye I

Sabah işe gitmek için erkenden yola çıkmıştık. Arabada kalabalık olmamıza rağmen hepimiz emniyet kemerlerimizi takmıştık. Hava sıcaktı, camlar açıktı, sessiz ve sakin yolumuzda ilerliyorduk. Her zamanki yollarımızdan geçiriyorduk. Bazen dar virajlara geliyor bazen banketli yollardan geçmek zorunda kalıyorduk.

İş yerine doğru yaklaştığımızda yolun sağ tarafında bir traktör gördük. Arkada oturan arkadaşım bağırmaya başladı. Neler olduğunu anlamam kısa sürdü. Traktörün arkasında bir köpeğin bağlı olarak süründüğünü gördük. Hemen traktörün önünü kestim.

Durduk ve indik. Adam bağırmaya başladı. Ben de çok sinirliydim. Köpek acılar içinde kıvranıyordu. Her yeri yara bere içindeydi. Arkadaşım, sen nasıl bir adamsın, senin insafın vicdanının yok mu, senin canın var da bu hayvanın canı yok mu, bu hayvanın da bir hakkı yok mu, diye çıkışmaya başladı.

Bence gayet haklıydı. Ben de adamın üzerine yürüdüm. Diğer arkadaşlarım beni engelledi. Polisi aradık ve hemen geldiler. Adam hakkında soruşturma başlattılar. Hemen gözaltı çıkarıldı, adamı götürdüler, köpeği bakımevlerine teslim ettiler. Bu olaydan sonra bu ülkede böyle şeylerin olabildiğine inanamadık. O gün çok kötü bir gün geçirdik. Çalışamadık ve barınma evlerine gittik. Hayvanlarla vakit geçirip biraz rahatladık.

Hikaye II

İnsanlar hakkında felsefi derinlikli düşüncelere dalarken her zaman diğer canlıların hakkını da düşünmüşümdür. Hayvan hakkı da üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu konuda bir konferans vermek için şehir dışına çıkmam gerekiyordu. İşlerimi düzene koyup hemen şehir dışına gittim.

Küçük bir şehirde çiftçilerin yaşadığı bir köyde hayvan hakları üzerine konuşmam gerekiyordu. Hayvanlara iyi davranılması gerektiğini, eziyet edilmemesi gerektiğini anlattım. Bir kısmı bunu çok iyi bilse de bir kısmı bana itirazlar ettiler. Bu itirazlara gerekli cevabı verdim.

Hayvanların da canı var, efendiler. Siz her işinizi kolayca hallederken hayvanların canı mı çıksın istiyorsunuz, dedim. Hepsi şaşırdı, donup kaldılar.

Nihayetinde içimdeki dökmüştüm. Artık söylediklerim slogan oluyordu, gündeme geliyordu. Küçük ve basit bir olay hayvanların imdadına yetişen bir umut ışığı olmuştu. Ülke genelinde gösteriler yapılmaya ve hayvan hakları derneklerinin çalışmalarına iştirak etmeye başlandı.

Neler değiştirmiştim ben de şaşkındım. Hayvanların canı olduğu gibi hakkı da vardı. Bunu düşünmek,, bilmek ve uygulamak gerekirdi. Bunun farkında olmak için insan olmak yeterli. İnsanlar gibi hayvanlar da saygıyı hak ediyor. Onların da hislerinin olunduğu bilinmesi gerekiyor.

Bu yaşadıklarım hayat hikayemin özeti gibiydi. Ardından bir kitap yazıp olayı farklı boyutlara taşımak ve haber niteliğini arttırmak istedim. Bunu başardım ama topyekun sorunu halletmiş değildim. Elimden geleni yaptığım için biraz olsun mutluydum ve kendimi iyi hissediyordum.

Hayvan Hakları İle İlgili Hikayeler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz