Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Hayvan Hakları ile ilgili Gazete Haberleri ve Hikayeler

Sınıf panosunda sergilenmek üzere hayvan hakları ile ilgili gazete haberleri ya da hikayeler araştırınız.

Hayvan Hakları ile ilgili Gazete Haberleri

Büyükşehir’den hayvan hakları duyarlılığı

Büyükşehir’den hayvan hakları duyarlılığı

ANKARA Büyükşehir Belediyesi “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” kapsamında Sincan Altınordu Layika Akbilek İlkokulu’nda çeşitli etkinlikler düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte, çocuklar hayvanlarla iç içe zaman geçirme imkânı buldu. Özellikle çocukların hayvanlarla temas kurmasını sağlamak, hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmak ve hayvan sevgisini aşılamak amacıyla düzenlenen etkinlikte; yüz boyamadan palyaço oyunlarına, K-9 Arama Kurtarma köpeklerinin gösterilerinden çeşitli yarışmalara kadar birbirinden renkli aktiviteler yer aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin okul bahçesinde kurduğu mini hayvanat bahçesi sayesinde birçok çocuk, Tavşandan Ankara kedisine, Tavus kuşundan Papağana, Bıldırcından Ankara keçisine kadar çok sayıda hayvanla ilk kez tanıştı. Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük ve Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın da katıldığı etkinlikte çocuklar da aileleriyle birlikte renkli bir gün geçirdi.

‘Hayvan haklarını gözetip huzur içinde yaşayalım‘

‘Hayvan haklarını gözetip huzur içinde yaşayalım‘

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Twitter hesabından 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla dün anlamlı bir paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutladı, havyan haklarının tüm yönleriyle teslim edilmesi ve Hayvan Hakları Kanunu’nun Meclis’te bir an önce ele alınması temennisinde bulundu. Erdoğan, Twitter hesabından 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla dün anlamlı bir paylaşım yaptı. Hayvan hakları konusunda bir çağrıda bulunan Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Hayvanların haklarını tüm yönleriyle teslim ettiğimiz bir dünyada dostlarımızla birlikte huzur içinde yaşayalım. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun. Meclisimizin de bir an önce Hayvan Hakları Kanunu’nu layıkıyla ele almasını temenni ediyorum.”

Hayvan Hakları ile ilgili Hikayeler

KARINCA OKULU

Hayvan Hakları ile İlgili Hikaye

Güzel bir günün habercisiydi aslında; gözümüzü kamaştıracak şekilde yükselen güneş, balkon ve pencerelerimize konuk olan kuşlar  ve cıvıl cıvıl sesleri gelen çocuklar… Bir pazar sabahına daha uyanmıştım. Bugünün ayrı bir önemi vardı. Çünkü; bugün Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı’na piknik yapmaya gidecektik.

Elimi yüzümü yıkayıp aşağı inmeye kalmadan tüm hazırlıklar yapılmıştı . Kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkacaktık. Pikniği daha doyulmaz yapmak için her gün mahallede arkadaşlarla beraber  peşinde koşturduğumuz topum aklıma gelmişti. Hemen oda oda topumu aramaya başladım. İlk baktığım odada yok, burada da yok, burada da… Tam kaybolduğunu düşünmüşken babamın topumu arabaya koyduğunu gördüm. O an topu yeni almışçasına mutlu oldum ve heyecanla merdivenleri ikişer ikişer inerek arabaya koştum. Artık her şey hazırdı. Güzel gün başlayabilirdi.

Biz yolda giderken sokaklar bayram öncesi gibi kalabalıktı. Camdan dışarı bakıyordum. Bir taraftan ise  annem ve babamın konuşmalarını dinliyordum. Babamın kalabalığa bakarak “Her yer karınca yuvası gibi, çok kalabalık.” dediğini duydum. O an karıncaları ve yuvalarını düşündüm, ne demek istediğini anlamamıştım açıkçası. Pek de önemsemeyerek kalabalığa doğru göz atmaya devam ettim. Kalabalıktan uzaklaştıkça  insanların  teker teker  gözden kaybolduklarını gördüm. Artık piknik alanına yaklaşıyorduk ve insanların kahkahaları  duyulmaya  başlamıştı.

Arabadan iner inmez topumla oynamaya başladım. Oradan oraya koşup duruyordum. İnsanlar, havanın güzelliğini fırsat bilerek buraya akın ediyordu. Her yer insanlarla dolmaya başlamıştı ama burada yalnız  insanların olmadığını, topumun karınca yuvasına yuvarlanmasıyla anladım.

Karıncaların boyundan büyük yükleri sırtladığını görünce çok şaşırmıştım. Topumu bırakıp onların dünyasına girmiştim resmen. Annem yanıma eğilerek ne yaptığımı sordu, sorduğu soruya cevap vermeye kalmadan  büyük bir merakla beraber  anneme karıncalarla ilgili sorular yöneltmeye başladım:

— Anne bu karıncalar kendisinden büyük yükleri nasıl kaldırıyorlar, ezilmiyorlar mı ?

Annem ne yaptığımı anlamıştı ki gülümseyerek karıncaların,  kendi ağırlıklarının 20-40 kat fazlasını taşıyabileceğini  söyledi.

Karıncalarla ilgili yeni bilgiler öğrendikçe merakım daha da artıyordu:

— Peki o kadar büyük yiyecekleri ne yapıyorlar? Hepsini yiyebilseler o zaman daha büyük olmazlar mıydı?

Annem “Karıncalarda iki mide bulunur, birisi kendisi için diğeri de  başka  karıncalarla paylaşmak içindir. “dedi.

Annemin sözlerini duydukça gözlerim büyüyor ve ağzım açık kalıyordu. Aklıma arkadaşlarımla yemeğimi bölüştüğüm anlar geliverdi. Karıncalarla yaşamımızdaki ortaklıklar, onların da bizler gibi bir yaşamlarının olduğunu düşündürmeye başlamıştı bende.  Paylaşımcı olmaları, birbirlerine yardımcı olmaları, kalabalıkken bile birlikte huzur içinde yaşanılabileceğini resmediyordu gördüklerim. İnsanlarla hayvanların yaşamı bu kadar benziyorken onların da  kendine ait okulları, hastaneleri, yolları var mıydı ?

Bu soru aklıma takılmıştı. Onlara bir okul yapsam acaba faydam olur muydu? Hayatlarını daha rahat ettirebilir miydim? Onların da biziler gibi  okullara ihtiyacı olduğunu düşünerek, o karınca yuvasını o bölgenin okulu haline getirmiştim. Yapraklarla onlara bahçe yaptım, ekmek kırıntılarından ufak bir  mutfak …

Şimdi hislerim, düşüncelerim buraya gelmeden önceki halimden daha huzurlu ve mutluydu. Onlar için yapabileceğimiz en güzel şeyin, onların varlığın bilerek yaşamak olduğunu anladım. Fakat insanlar doğayı ve Dünya’yı sanki tek başlarına yaşıyormuşçasına bilinçsizce kullanıyorlardı. Düşününce, insanların bıraktığı çöpler, küller, ağaçların kesilmesi, suyun bilinçsizce kullanımı, bir çok hayvanın yaşamını etkiliyordu. Doğayı, hayvanları korumak gerekiyor. Çünkü Dünya güzelse onlar sayesinde güzel. Onların da en az bizim kadar yaşam hakları var.

Yazar: Ahmet Oğuzhan BULUT

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz