Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına Anlamı ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda hayır dile komşuna hayır gele başına anlamı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar sosyal varlıklardır. İnsanlar topluluk halinde yaşarlar. İnsanlar şehirlerde ve köylerde komşuluk ilişkileri kurarlar. İnsanlar kurdukları sosyal ilişkiler nedeniyle birbirleri hakkında düşüncelere sahip olurlar. İnsanların birbiri hakkında iyi düşünmesi ahlaki bir durumdur.

İnsanların birbirinin iyiliğini istemesi oldukça önemlidir. İlişkilerin korunması ve belli samimiyet dengesinde ilerlemesi için insanların birbirlerine iyi davranması gerekir. Toplumda adaletin, iyiliğin, dürüstlüğün yayılması için insanların düşünceleri ve duyguları çok önemlidir.

Fesat, ifsat, fitne, suizan, hırs, haset, kıskançlık, nifak gibi kötülük kaynağı duygu ve düşüncelerin terk edilmesi gerekir. Ayrıca bir şekilde engellenmesi gerekir. Bu nedenle sosyal ilişkilerimizde hayır dile komşuna hayır gele başına sözünü takip etmemiz gerekir.

Bu sözle anlatılmak istenen başkaları için iyi düşünmek ve iyi istemek, kendi hayatımızı da iyi ve güzel yönüyle etkilemektedir, bu nedenle başkaları için iyi düşünürsek, kendimiz için de iyi şeyler olur anlamına gelmektedir. İyiliğin yayılmasında, yardımlaşmanın, dayanışmanın ve paylaşmanın sürekli hale gelmesinde bu söz etkin bir rol oynamaktadır.

İnsanların birbiri için dua etmeleri, duanın kendi hayatlarında da gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. İyi düşünen iyi şeyler yaşar, kötü düşünen kötü şeyler yaşar. Bu hayatın gerçeğidir. Bu gerçeğin dışında hareket etmek de mümkün değildir.

Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına Anlamı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yeşim dedi ki:

    Hayır dile komşuna hayır gele başına bu atasözü ne kadar güzel bir temenni. İnsan kendine istediğini bence karşısındakine de istemeli çünkü Allah böyle duaları daha kabul eder.

Yorum Yaz