Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Havuz Balığı ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Havuz Balığı Nedir, Havuz Balığı Çeşitleri Nelerdir

Havuz balığı (Carassius auratus), japon balığı olarak da bilinir, Cyprirıidae familyasın­dan, Doğu Asya kökenli, havuz ve akvar­yumlarda yaygın biçimde yetiştirilen süs balı­ğı. Genel olarak havuz balığı adı daha dayanık­lı ve doğal görünüşüne daha yakın soylar için, japon balığı adı ise akvaryum koşullarına uyarlanmış çok çeşitli biçim ve renk özellik­leri taşıyan soylar için kullanılmaktadır. Sazana (Cyprinus carpio) benzemekle bir­likte bıyıksız olan bu türün Çinliler tarafın­dan evcilleştirilme tarihi Song hanedanı dönemine (960-1127) değin uzanır.

havuz-baligi

Havuz balığının doğal renkleri yeşilimsi kahverengi ya da bozdur. Ama renkleri siyah, alaca, san, beyaz ya da gümüşsü beyaz, kuyruk yüzgeci üç parçalı, gözleri fırlak ya da uzun sırt yüzgeci bulunmayan birçok örneğine rastlanır. Bu ayrıksı örnek­ler üzerinde yüzyıllar süren seçme ve çiftleş­tirme çalışmaları 5-10 cm uzunluğunda 125’i aşkın soy ortaya çıkarmıştır. Yaygın tanınan soylar arasında kornet çok uzun kuyruklu, aslan baş iri başlı, teleskop fırlak gözlü, tül kuyruk uzun ve sarkık çift kuyrukludur.

Havuz balıkları hem bitkiler, hem küçük hayvanlarla beslenir. Havuz ya da akvaryu­ma alınanlara salyangoz gibi yumuşakçalar, supiresi, sivrisinek larvaları, böcekler ve öbür yiyecekler verilebilir.

Dişiler yumurtalarını ilkbahar ya da yaz aylarında döker. Üreme mevsimi yaklaştık­ça renkleri canlanır. Dişilerin karnı büyür, erkeklerin solungaç kapaklarında, sırtında ve göğüs yüzgeçlerinde kabartılar belirebilir. Su bitkilerine yapışan yumurtalar yakla­şık bir haftada çatlar. Bakım altında 25 yıl kadar yaşadıkları gözlenmişse de ortalama ömürleri çok daha kısadır. Havuz Balığı hakkında bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz