Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Havran Nerede - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Havran Nerede

Havran nereye bağlı, Havran nerede

Havran, topraklarının bir bölümü Marma­ra Bölgesi’nde, daha büyük bölümü Ege Bölgesi sınırları içinde kalan, Balıkesir iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüz ölçümü 559 km2 olan Havran ilçesi kuzeydoğuda Balya, doğu ve güneyde İvrindi, güneybatı­da Burhaniye, batıda Edremit ilçeleri, ku­zeyde de Çanakkale iliyle çevrilidir.

İlin güneybatı kesiminde yer alan Havran toprakları, batıdan doğuya doğru daralan Edremit-Havran Ovası ile bu ovayı kuzey ve güneyden çeviren dağlardan oluşur. Ovayı kuzeyden Kaz Dağı, güneyden de Madra Dağının uzantıları sınırlandırır. Edremit- Havran Ovasını suladıktan sonra Edremit Körfezinde denize dökülen Havran Çayı, Kaz Dağının güney, Madra Dağının kuzey yamaçlarından doğan derelerin birleşmesiy­le oluşur. Ovayı iki yandan kuşatan dağların üstü yoğun diziler biçiminde uzanan orman­larla kaplıdır. Edremit Körfezinin öteki ilçelerinde oldu­ğu gibi, Havran’da da temel ekonomik uğraş zeytinciliktir. 1984’te, meyve veren 840 bine yakın ağaçtan 20.788 ton zeytin alınmıştır. Yağlık zeytin üretilen ilçede zey­tinyağı ve sabun imalathaneleri vardır. Zey­tin dışında ilçenin ova kesiminde az miktar­da mandalina, pamuk, incir ve şeker pancarı gibi ekonomik değeri yüksek ürünler, daha kıraç ve engebeli iç kesimlerde ise tahıl ve baklagillerle üzüm yetiştirilir. Balıkesir ilin­de ilk kez Havran’da mandalina bahçeleri kurulmuştur. Buradaki deneme olumlu so­nuç verince ilin öteki elverişli yörelerinde de mandalina üretimine başlanmıştır. Hayvan­cılık, ek gelir sağlayan ikincil uğraş niteliğin­dedir. Doğal yapının elverişli olması nedeniyle arıcılık gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Eğ- mir, Halaçlar ve Karaoğlanlar köylerinde demir ocakları vardır.

Havran yöresinde yerleşimin tarihi eskidir. İlçede antik Aureliane ve Thebe kentlerinin kalıntıları vardır. Doğal güzellikleriyle ünlü antik kentin Troya’yı ele geçiren Akha komutanı Akhilleus tarafından tahrip edil­diği söylenir. Osmanlı döneminde Balı­kesir’le aynı tarihi paylaşan Havran 1926′ da Edremit’e bağlı bir bucak, 1957’de de ilçe yapılmıştır.

Ovanın en alçak kesiminde, Havran Çayı kıyısında kurulmuş olan Havran kasabası, Balıkesir’i Edremit Körfezinin güney kıyı­sını izleyerek İzmir’e bağlayan karayolu üzerindedir. Balıkesir kentine 78 km uzak­lıkta bulunan kasaba 1943 ve 1953’teki depremlerde büyük hasar görmüştür. Thebe ve Aureliane’nin kalıntılarından başka Temaşalık köyü yakınında bir Roma hamamı­nın kalıntısına rastlanmıştır.

Havran Belediyesi 1870’te kurulmuştur.  Havran nerenin ilçesi ve Havran hakkında bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Beytullah Yılmaz dedi ki:

    Balıkesir ili Havran ilçesi hakkında görsel resimler ve ansiklopedi bilgisi almak için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781