Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Havacılık / Uçak Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı: Havacılık/uçak mühendisliği programı havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve inşa projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Havacılık/uçak mühendisliği bölümünde ilk yılda temel bilimler (fizik, kimya, matematik); sonraki 1,5-2 yılda termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlık mekaniği, bilgisayar, elektrik-elektronik gibi teorik; kalan sürede de aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, etki sistemleri, ısı transferi gibi uygulamalı temel mühendislik dersleri verilir. Öğrenciler THY’de ve özel uçak şirketlerinde staj yaparlar.

Gereken Nitelikler: Havacılık/uçak mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin, normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve astronomi konularına ilgili ve bu alanlarda iyice yetişmiş, sabırlı, dikkatli, düzgün şekil çizebilen yaratıcı ve başka insanlarla işbirliği yapabilen, uyumlu bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Havacılık/uçak mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Havacılık veya Uçak Mühendisi” ünvanı verilir. Havacılık/uçak mühendisi, yapımı düşünülen hava taşıtının dizaynını, ön projesini hazırlar; uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin, niçin daha ekonomik olacağına karar verir, bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak deneylerini yapar; tasarladığı hava taşıtının performans özelliklerini saptar ve istenen niteliklere göre incelemesini yapar, uçak yapımında, fabrikada üretimin planlamasını yaparak işlerin zamanında, istenen kalitede ve niteliklerde üretimini sağlar, yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar, bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçek işleyişini saptar, bunların pazarlanmasında görev alır. Havacılık/uçak mühendisi ayrıca kullanıcı kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.

Çalışma Alanları: Havacılık/uçak mühendisleri, ülkemizde THY’de, Kara ve Hava Kuvvetlerinde ana bakım üstlerinde, TUSAŞ’ta, MKE’de ve özel bazı hava şirketlerinde temel elemanlar olarak çalışabilecekleri gibi eğitimleri sırasında almış oldukları temel makine mühendisliği bilgileri sayesinde makine mühendisliği sahalarında da çalışmaktadırlar. Havacılık/uçak mühendislerinin kendi alanlarında çalışma imkânları, ülke şartlarına paralel olarak artmaktadır.

Havacılık / Uçak Mühendisliği Nedir, Havacılık / Uçak Mühendisliği Ne İş Yapar, Havacılık / Uçak Mühendisliği Maaşları, Havacılık / Uçak Mühendisliği İş İmkanları, Havacılık / Uçak Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Havacılık / Uçak Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Havacılık / Uçak Mühendisliği Tanıtımı, Havacılık / Uçak Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Havacılık / Uçak Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Havacılık / Uçak Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Havacılık / Uçak Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Havacılık / Uçak Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Efe dedi ki:

  Bende uçak mühendisliği çok guzel

 2. Nuran dedi ki:

  Kaç senelik bölüm ucak muhendisligi? Kaptan pilot olunurmu?

 3. İbrahim dedi ki:

  Ben şuan bilise öğrecisiyim ilerde uçak mühendisliği bölümünü okumak istiyorum ama uçak mühendisliği ile ilgili internetten edindiğim bilgiler birbiriyle çelişiyor detaylı bilgi ala bileceğim biyer biliyormusunuz.

 4. haknazar dedi ki:

  ben yabancı uyruklu öğrenciyim havacılık bölümine diploma ortalaması ile başvuru yapabiliyormuyus acaba eğer yapamıyorsak da hangi bölümlere diploma ortalamasıyla başvuru yapabileris ?

 5. gonca dedi ki:

  HAVACILIKLA İLGİLİ NEDEN COK FAZLA BİLGİ YOK?

Yorum Yaz