Hava Olaylarının Değişken Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Aşağıda hava olaylarının değişken olmasının nedenleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Hava olayları kısa süreli bir şekilde gerçekleşen doğa olaylarıdır. Hava olaylarının oluşmasında ısı, sıcaklık, basınç ve nem önemli olarak etkili olmaktadır. Bu nedenle genelde hava olaylarının değişken olduğu bilinmektedir. Hava olaylarının değişken olması basıncın, ısının ve sıcaklığın sürekli olarak değişmesidir.

Hava olaylarını etkileyen fiziksel ve kimyasal olaylar sürekli olarak değiştiği için hava olayları da değişmektedir. Değişkenlik hava olayları için geçerlidir. İklim ise değişken değildir. Uzun vadeli olarak geniş coğrafyalar üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle kalıcı özelliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Hava olaylarının değişkenliği hava tahminlerinin de geriye dönük ölçülerek yayınlanmasını sağlar.

4 yorum

  1. ben şahsen çok beğendim, hava olayı ödevi özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.