Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Hava Olayları Atmosferin Hangi Katmanında Gerçekleşir

atmosferin-katmanlarıAtmosfer katmanlardna oluşan bir yapıdır. Atmosferin her katmanı farklı özelliklere ve farklı yapıya sahiptir bu nedenle de atmosferin her katmanında meydana gelen olay başkadır ve bu olaylar her ne kadar benzerlik gösterse de farklılıklar oldukça fazladır çünkü katmanların özellikleri birbirinden farklıdır.

Peki hava olayları artmosferin hangi katmanında gerçekleşir? Hava olaylarının meydana gelebilmesi için atmosferde su buharına ihtiyaç vardır. Çünkü yağmur, kar, bulut gibi hava olayları su buharı ile meydana gelen olaylardır. Atmosferde su buharının bulunduğu tek katman ise troposferdir. Bu nedenle de bulut, yağmur, kar ve sis gibi hava olayları troposfer katmanında meydana gelmektedir.

Troposfer Özellikleri:

  • Troposfer katmanı atmosferin yere temas eden en alt katmanıdır.
  • Atmosferde yer alan gazların %75 oranı ve su buharının tamamı bu katmanda bulunmaktadır.
  • Yoğunluğu en fazla olan katman troposfer katmanıdır.
  • Yeryüzünü etkileyen ve yeryüzünde meydana gelen hava olaylarının tümü bu katmanda meydana gelmektedir.
  • Troposfer katmanı yerden yansıyan güneş ışınları ile ısınmaktadır. Troposfer bu yöntemle alttan ısındığından dolayı troposferden yukarı çıkıldıkça sıcaklık değerleri düşmektedir.
  • Troposfer katmanında yatay yönlerde ve ekvatordan kutuplara doğru yükseldikçe sıcaklık değerleri azalır. Bu durumun temel nedeni; Dünya’nın şeklinin geoit olması nedeni ile güneş ışınlarının troposfer katmanına düşme açılarının daralmasıdır.

Hava Olayları Atmosferin Hangi Katmanında Meydana Gelir Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Bize Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz