Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hava Olayı, Hava Durumu ve İklim Arasında Sizce Nasıl Bir İlişki Vardır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Hava Olayı, Hava Durumu ve İklim Arasında Sizce Nasıl Bir İlişki Vardır

Hava Olayı, Hava Durumu ve İklim Arasındaki İlişki, Hava Olayı, Hava Durumu ve İklim Arasında Sizce Nasıl Bir İlişki Vardır

Geniş bir bölgede uzun yıllar boyunca deva eden hava olaylarının geneline iklim adı verilmektedir. İklim bir bölgede çok uzun yıllar boyunca varlığını devam ettirmektedir ve bu bölgenin hava olayları, bitki örtüsü, sıcaklıkları hep iklime göre şekillenmektedir. İklim klimatoloji adı verilen bilim tarafından incelenmektedir. İklim tiplerinde ve bir bölgede görülen iklimde kolay kolay da değişiklik meydana gelmemektedir.

Hava durumu ise iklime göre çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde meydana gelen hava olaylarıdır ve hava durumu kesin olarak iklimden etkilenmektedir. Hava durumunda havanın bir gün içerisindeki değişiklikleri incelenmektedir. Çünkü bu değişiklikler oldukça yoğun olarak gözlemlenmektedir. Gün içerisinde havanın rüzgarlı, parçalı bulutlu ya da yağmuru olması gibi durumlar hava durumunun inceleme alanındadır. Hava durumu meteoroloji bilimi tarafından incelenmektedir.

Bir yerde bulunan hava durumu o yerin iklimi ile doğrudan ilgilidir. Örneğin karasal iklimde genellikle soğuk ve kurak havalar hakimken, Karadeniz ikliminde görülen hava durumu ise genellikle yağışlıdır. Aynı şekilde bir bölgede bulunan tarım ürünleri, bitki örtüsü de hem iklimden hem de buna bağlı olarak hava durumundan etkilenebilmektedir.

Hava Olayının İklim ve Hava Durumu İle İlişkisi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aytenozyan dedi ki:

    Mükemmel, benim işime fazlasıyla yaradı, hazırlayanların ellerine sağlık

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781