Hava kürenin özellikleri nelerdir

Sizlere Hava kürenin özellikleri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

Dünyanın çevresi; hava bir diğer adıyla Atmosfer yani gaz tabakası ile kaplıdır. Hava küre, dünyayı tamamen kaplayan gaz örtüsünden meydana gelir. Hava içerisinde daha farklı gazlarda yer alır.Hava küre alt katmanı kara ve su katmanıdır. Fakat hayat, hava kürenin 12 km’lik kısmından sonra devam eder. Atmosfer veya gaz yuvarı; herhangi bir gökcisminin etrafını saran ve gaz ile buhardan oluşan tabakaya nedir.

Yerçekimi sayesinde tutulan atmosfer,gezegenin iç katmanlarından kaynaklanan gazların yanardağ etkinliği ile yüzeye ulaşmasıyla oluşur. Dünya’nın atmosferi, basınç ve yoğunluk bakımından diğer gezegenlerden Mars’a göre yaklaşık 100 kat daha büyük, Venüs’e göre ise yaklaşık 100 kat daha küçük bir gaz kütlesidir. Ama içerik bakımından bu iki gezegenin atmosferlerinden çok farklı olduğu gibi, Güneş Sistemi içinde de benzersizdir.

Nefes alırken ihtiyacımız olan hava, bu katmanın ilk 12 km’lik kısımında yer alır. Ayrıca yağmur, kar, rüzgâr ve fırtına gibi hava olayları da bu kısımda meydana gelir.Hava kürenin ilk kısmı 12 km’lik bölümünde uzay boşluğu arasında farklı katmanlar da bulunur. Hava kürenin özellikleri hakkında kısaca bilgi aktardık.

 

2 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, hava küre özellikleri ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.